Politický analytik a komentátor Eduard Chmelár tvrdí, že masové protesty môžu byť jednou z ciest z momentálneho „marazmu“, ktorý na Slovensku vníma. Pod marazmom je pravdepodobne myslená hlavne vláda premiéra Eduarda Hegera a jeho straníckeho šéfa Igora Matoviča (obaja OĽANO). Chmelár sa taktiež často vyjadruje k absencii elementárnej politickej kultúry a k potrebe viacerých zásadných zmien v oblasti politiky.
„Slovensko zažilo jeden z najväčších sociálnych protestov v ponovembrovej histórii. Na konci dňa sa k štrajku pracovníkov školstva prihlásili prakticky všetci politici – zo strachu, nie zo solidarity. Masovosť protestov ukazuje cestu, ako von z tohto marazmu. K tomuto postupu mám však dve poznámky,“ hovorí Chmelár konkrétne k protestu učiteľov, ktorý sa v Bratislave odohral v stredu.
Učitelia by mali využiť svoju silu na začiatku školského roka
Aj keď analytik s protestami zjavne súhlasí, problém vidí hlavne v ich načasovaní. Okrem júnového termínu by si podľa neho školské odbory mali naplánovať protesty aj na september, kedy reálne môžu zatlačiť na vládu skomplikovaním začiatku školského roka.
„Protestovať v júni (a školské odbory to robia už tradične) nedáva prakticky nijaký význam. Odbory ukázali svoju silu, ale využiť ju treba na začiatku školského roka, nie pred prázdninami. Bez toho, že by sa nezavreli školy a ľudia nebudú mať kam dať svoje deti, si spoločnosť neuvedomí nič a politikmi to ani nepohne,“ konštatuje Chmelár.
Ľudí vyzýva k solidarite
Chmelár zároveň vyzýva ľudí, aby boli k sebe solidárni. Aj keď potrebu pomoci cítia takmer všetci, jednotlivé záujmové skupiny by si svoje aktivity nemali negovať vzájomným kritizovaním sa.
Mohlo by vás zaujímať:
„S veľkou nevôľou registrujem neprajnícke až závistlivé reči, že prečo len učitelia, aj iní sú tu, aj oni chcú viac peňazí… Toto je elementárne nepochopenie pravidiel sociálneho zápasu. Vážení, vo svojom živote som podporoval všetky štrajky a protesty za sociálne práva: učiteľov, lekárov, sestričiek, železničiarov, robotníkov, všetkých bez výnimky. Bez solidarity a vzájomnej podpory nedosiahneme nič. Metódu „rozdeľ a panuj“ poznajú mocenské zložky už od starého Ríma. Tak si nezáviďte ako malé deti a navzájom si držte palce, inak budete sami vinní za to, ako to tu vyzerá. Napokon, nič vám nebráni zorganizovať sa tak ako pracovníci školstva. Sľubujem vám, že aj váš oprávnený boj za sociálne práva podporím. Iba tak zvíťazíme,“ uzavrel analytik.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár vidí cestu bez Matoviča: Masovosť protestov učiteľov ukazuje, ako von z tohto marazmu