Smeruje Slovensko k zmene režimu? Týmito šokujúcimi slovami začal svoj príspevok na Facebooku sociológ, historik a politický komentátor Eduard Chmelár. Reaguje tak na minulý piatok, kedy koaliční poslanci v parlamente schválili doslova z hodiny na hodinu novelu zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá umožňuje blokovať škodlivý obsah na internete.
„Nielen v skrátenom legislatívnom konaní, ale takpovediac v skrátenom čase paralelného vesmíru, keď sa opoziční poslanci dozvedeli o zvolaní mimoriadnej schôdze len hodinu pred jej začiatkom, schválil minulý piatok parlament novelu zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá umožňuje blokovať „škodlivý obsah na internete“. Čo je to za slovník? Viete, ja som počul naposledy o „škodlivom obsahu“, keď som za minulého režimu tajne počúval Slobodnú Európu. A som na takýto newspeak citlivý,“ reaguje Chmelár na interpretáciu zákona zo strany koalície.
Novela zákona z dielne koalície si odniesla vlnu kritiky. Podľa mnohých odborníkov, ale i bežných ľudí takto definovaný zákon je v rozpore s viacerými, základnými ľudskými právami, ako sú sloboda slova či prejavu. Vláda sa však voči kritike ohradzuje a tvrdí, že od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu, sme sa stali terčom dezinformácií a kybernetických útokov.
Obnovenie cenzúry?
„Pritom boli naši zákonodarcovia natoľko cynickí alebo neozbrojení rozumom a historickým vedomím, že toto obnovenie cenzúry odhlasovali 25. februára, v deň výročia komunistického prevratu roku 1948. Víťazný február 2022 zatiaľ nemá podobu diktatúry v pravom zmysle slova, ale to nemal ani 25. február 1948, ktorý naoko prebehol ústavným spôsobom – akurát, že sa začali obmedzovať slobody, zatvárať ľudia a – ďalšie voľby už neboli.“
Chmelár poukazuje na vážnosť situácie
„Ale vážne, lebo situácia je mimoriadne vážna. Ak sa nevzoprieme čoraz výraznejšiemu obmedzovaniu slobody a demokracie, uvaria nás ako žaby v hrnci a jedného dňa sa prebudíme v novej forme diktatúry, ktorej už nebudeme vedieť čeliť. Blokovanie, vypínanie, cenzúru nepohodlných médií považujem za najzávažnejší zásah do slobody prejavu od roku 1989, ktorý je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky i judikatúrou Európskeho sudu pre ľudské práva, ako to vo svojej analýze podrobnejšie vysvetlil aj sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko.“
Bude vás zaujímať:
„Fascinuje ma, že piatkové rozhodnutie parlamentu o obmedzení slobody prejavu slovenské mainstreamové médiá privítali. Ale už o dva dni šéfredaktori médií hlavného prúdu hromadne odsúdili obmedzovanie slobody novinárskej činnosti v Rusku. Vraj je neprijateľné, aby boli zverejňované iba informácie z vládnych zdrojov. Šéfredaktorka Sme Beáta Balogová vyjadrila znepokojenie, že sa ocitneme vo svete, kde za kritiku mocných bude hroziť väzenie. A viete, čo je na tom úplne šialené? Že to, čo kritizujú v Rusku, schvaľujú u nás doma! Vykresľujeme Rusko tými najtemnejšími farbami, ale v Rusku stále môžete sledovať západné médiá, vrátane tých ukrajinských, kým u nás boli ruské zablokované,“ uzatvára sociológ Eduard Chmelár
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár šokuje: Situácia je mimoriadne vážna. Smeruje Slovensko k zmene režimu?