Po nedeľňajších politických diskusiách sa k veľmi kritickému zhodnoteniu odhodlal známy politický analytik a komentátor Eduard Chmelár. Na sociálnej sieti Facebook kritizoval priebeh debát, stranícke nominácie diskutérov do diskusií, postoj moderátorov, ako aj kroky politikov zodpovedných za tému obrannej zmluvy s USA. Tvrdí, že diskusie sú obohrané, točia sa v jednom kruhu a divákovi už nemajú čo priniesť. Aj tým odôvodňuje potrebu referenda o otázke prijatia tejto dohody.
„Včerajšie diskusie v televíziách o vojenskej zmluve s USA potvrdili, že referendum je nevyhnutné a debaty politikov už nemajú nijaký význam. Diskusie majú zmysel iba vtedy, keď sa obe strany počúvajú, keď si vymieňajú racionálne argumenty a keď ich slovný súboj niekto moderuje. Včera som však s úžasom sledoval, že moderátori či už zámerne alebo z nedostatku profesionality nezvládli svoju úlohu, hádka sa im vymkla spod kontroly a mlčky sa prizerali, ako jedna strana hrubým až hulvátskym spôsobom nielenže prekrikuje druhú, ale neumožňuje jej ani odpovedať,“ ostro začal svoj status Chmelár.
Kollárove výhovorky sú fraškou
Je pravdou, že o tom, ako pozorne politici čítali obrannú dohodu s USA a či vôbec vedia, o čom sa rozprávajú, existujú v spoločnosti celkom zásadné pochybnosti. S tým súvisia aj ich výhovorky, ktorými ospravedlňujú svoje nedostatočné vedomosti o téme. Chmelár v tomto kontexte spomenul nedeľňajšiu obhajobu tvrdení z Kollárovej strany, ktorú považuje za frašku.
„Napríklad výhovorka Borisa Kollára, že si musel overiť u ministra obrany, či tu môžu byť jadrové zbrane a ten ho ubezpečil, že nemôžu, je fraška. Boris Kollár dostal všetky potrebné informácie a veľmi dobre vie, že nijaký znalec medzinárodného práva nepotvrdil takú hlúposť, že tu nesmú byť nukleárne zbrane. Spoľahnúť sa pri tom radšej na slová notorického politického klamára Naďa je v tom lepšom prípade alibizmus, v tom horšom pokrytectvo,“ konštatuje politický analytik.
Remišová a Cigániková sú vrak ako Pročko a Tabák
Chmelár si myslí svoje aj o personálnych nomináciách vládnych strán do diskusií. Je zrejmé, že vládni diskutéri podľa neho nemajú dostatočnú úroveň: „Už včera som poznamenal, že nasadiť do diskusií o DCA (pozn. red. – obranná dohoda s USA) Veroniku Remišovú a Janku Cigánikovú je podobná úroveň ako vyslať tam Joža Pročka a Romanu Tabák. Obe dámy už ani nemali úlohu niekoho presviedčať, iba naučiť sa noty a odrapotať všetky frázy podľa dohody. Ja sa čudujem, že sa s nimi niekto vôbec bavil.“
Korčok sa vraj pridal k poplašným správam USA
Spoločnosť je momentálne vystavovaná veľkému množstvu informácií zo strany USA, Ruskej federácie aj Ukrajiny. Orientovať sa v týchto informáciách je síce náročné, no prikláňať sa na jednu zo strán podľa Chmelára zjavne nie je správnym postupom. „Napriek ubezpečeniam Kyjeva, že situácia je pokojná, sa Ivan Korčok nepridal k miernejšiemu tónu Európy, ale poplašným správam USA. Rezort diplomacie vyzval Slovákov, aby necestovali na Ukrajinu. No Slováci zasa vyzývajú rezort diplomacie, aby necestoval do Washingtonu a nešíril bludy,“ tvrdí Chmelár.
Ľudia potrebujú referendum
Situácia, kedy je spoločnosť rozdelená a politici na toto rozdelenie nedokážu reagovať, je podľa analytika jasným znakom, že potrebujeme referendum.
„Toto tragické rozdelenie spoločnosti už nedokáže zaceliť hlasovanie v parlamente. Ľudia potrebujú referendum. Potrebujú sa k tejto otázke vyjadriť nielen preto, lebo nebola súčasťou programu vládnych strán, ale najmä preto, že ju správne pociťujú ako tak dôležitú otázku s ďalekosiahlymi následkami, že by mali o nej rozhodnúť oni. Vládna propaganda bude robiť všetko pre to, aby vás od účasti odhovorila, ale nemali by ste jej to dovoliť,“ myslí si Chmelár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár odkázal Kollárovi: Spoľahnúť sa na slová notorického klamára Naďa je pokrytectvo!