eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Chmelár o Čaputovej prístupe k zahraničnej politike: Jej moralizovanie je nielen falošné, ale aj drzé!


Politický analytik a známy komentátor Eduard Chmelár si myslí, že po zmene mocenských pomerov na Slovensku by malo prísť k zásadným zmenám v oblasti zahraničnej politiky. Technokratov, ktorí sa podľa neho striedajú na pozícii ministra zahraničných vecí, by nahradil rozhľadeným politikom. Pristavil sa taktiež pri kritike prezidentky Zuzany Čaputovej, o ktorej si myslí, že podviedla väčšinu občanov.

„Keď Zuzana Čaputová podvedie väčšinu občanov, a potom o nich hovorí ako o „zmätených ľuďoch“, ktorí raz pochopia, že sa mýlili, tak sa správa ako mäsiar, ktorý vám káže, aby ste svoj obed zjedli s pocitom previnenia. Jej moralizovanie je nielen falošné, ale aj drzé, pretože proti nej nestoja malé deti, ktoré potrebujú jej demagogické vedenie, ale špička z oblasti ústavného práva, poprední akademici, uznávaní experti na medzinárodné vzťahy, bezpečnosť a dejiny diplomacie, ktorým svojou kvalifikáciou nesiaha ani po päty,“ napísal Chmelár na sociálnej sieti.

Prevracači kabátov v prostredí diplomacie?

Analytik vo svojom texte popisuje, ako sa menia názory rôznych diplomatov podľa toho, kto má práve nad nimi moc. Používa pri tom napríklad veľvyslanca v Českej republike Rastislava Káčera.

Foto: fb/eduardchmelar

„Viete, je mi skutočne na vracanie, keď čítam FB status dnešného veľvyslanca v Česku Rastislava Káčera. Bola to totiž vláda Roberta Fica, ktorá ho schválila ako veľvyslanca v Maďarsku. Vtedy bol k Ficovi lojálny, vtedy voči nemu nemal výhrady. Dnes o ňom píše, že je „zhnitý, skorumpovaný, bezcharakterný prevracač kabátov“ a odporcov vojenskej zmluvy s USA nazýva nielen zradcami, ale aj „najdivnejšou zmeskou bezbrehých populistov, pomätencov, odporných náckov a užitočných idiotov“ (ale takéto vyjadrovanie človeka, ktorý reprezentuje Slovensko na poste veľvyslanca, už mainstreamovým médiám ani trochu neprekáža). Priznám sa, že som považoval Káčera za väčší formát,“ sklamane konštatuje Chmelár.

Káčer však nie je jediný, kto má podľa Chmelára problém s konzistentnosťou názorov: „Ak sú tu nejakí bezcharakterní prevracači kabátov, tak sú to práve diplomati typu Káčer, Ondrejcsák, Wlachovský a podobní. Ľudia schopní slúžiť komukoľvek a z tejto pozície ešte hulvátskym spôsobom okydávať svojich minulých šéfov alebo sa dokonca zapájať do politických aktivít.“

Diplomati bez nároku na názor?

Chmelár sa v poslednej dobe mimo iného zviditeľnil aj iniciatívou proti obrannej dohode s USA, ktorú podpísalo niekoľko významných osobností, napríklad vrátane bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka, ktorého je len ťažko možné považovať za fanúšika opozičných strán ako Smer-SD.

Related Posts

  1. Saskár Milan Laurenčík sa netají tým, že Ukrajinu bezvýhradne podporuje.
  2. Belousovová o oslobodzujúcom rozsudku nad Kočnerom
  3. Vládna garnitúra sa nevzdáva
  4. Ako to vidia mladí?

„Oslovil som niekoľkých významných diplomatov, o ktorých som vedel, že s tým nesúhlasia, aby sa pridali k nášmu otvorenému listu proti vojenskej zmluve s USA. Odpovedali mi, že to na rozdiel od ľudí ako Wlachovský alebo Káčer urobiť nemôžu, pretože nie sú na tej „správnej“ strane. Je to desivé,“ popisuje svoju skúsenosť Chmelár.

Je vraj nevyhnutné ukončiť éru Kukanových ľudí

Za jeden z hlavných problémov slovenskej zahraničnej politiky považuje Chmelár generáciu diplomatov vychovaných nedávno zosnulým expolitikom Eduardom Kukanom. „Ak sa ľavica dostane k moci, toto všetko treba zmeniť. Poviem to úplne jasne: éru tzv. Kukanových ľudí v slovenskej diplomacii je nevyhnutné ukončiť. Treba si uvedomiť, že funkcia ministra zahraničných vecí je politická, že na čele rezortu nemá stáť nevyhnutne kariérny diplomat, ale v časoch budovania štátu viac ako kedykoľvek inokedy rozhľadený politik,“ tvrdí Chmelár.

Vzťahy v diplomacii dokonca nazýva mafiánskymi: „Isteže sa to tejto „bezpečnostnej komunite“ (ako si hovoria) nebude páčiť, že im niekto lezie do kšeftu, ale tie takmer mafiánske väzby treba raz a navždy preťať.“

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár o Čaputovej prístupe k zahraničnej politike: Jej moralizovanie je nielen falošné, ale aj drzé!