eReport.sk
Ako to vidia mladí?
Univerzita Komenského v Bratislave - Ilustračné foto. Zdroj: tasr

Univerzita Komenského protestuje proti vláde! Kvôli Gröhlingovej novele je na škole prerušená výučba!

Univerzita Komenského v Bratislave prerušila v pondelok výučbu, čím reaguje na novelu vysokoškolského zákona, ktorá aktuálne prechádza legislatívnym procesom v Národnej rade SR. Počas rektorského voľna sa uskutočnili prednášky a diskusie. Zástupcovia akademikov a študentov dnes na pôde Univerzity Komenského hovorili o tom, akú hrozbu predstavuje navrhovaná novela vysokoškolského zákona.

Nie sú v tom sami

„Univerzita Komenského v tom nie je sama,“ uviedol Pavel Neogrády, zástupca akademickej obce UK a člen Rady vysokých škôl. Na Slovensku je 106 fakúlt a vysokých škôl, ktoré sa nečlenia na fakulty. Z nich 59 dekanov a 8 akademických senátov podporilo výzvu Rady vysokých škôl a rovnako sa pridali k prerušeniu výučby. Ďalších 7 škôl podporilo požiadavky úplne alebo sčasti.

„Zmyslom akejkoľvek novelizácie zákona o vysokých školách musí byť snaha o zvýšenie kvality vysokých škôl,“ povedal Neogrády. „Príčinou zlého obrazu vysokých škôl je ich katastrofálna finančná poddimenzovanosť,“ zdôraznil.

„Kontrola dekanov zdola sa stratí“

Dekan Lekárskej fakulty UK Juraj Šteňo kritizoval navrhovanú zmenu vo výbere dekanov fakúlt. Po novom by ich už nemal voliť akademický senát fakulty, ale mali by vzísť z výberového konania pred komisiou, v ktorej bude mať akademický senát len čiastočné zastúpenie. „Môže prísť autokrat, ktorý bude poplatný záujmovým skupinám. Kontrola dekanov zdola sa stratí,“ upozornil. Poukazovanie na nekvalitu slovenských vysokých škôl odlevom študentov do Česka podľa neho neobstojí. „Príčina je inde. Je to v infraštruktúre vysokých škôl, lepšom zabezpečení. To znamená, že odbúranie akademickej samosprávy je úplne zbytočné, kvalite výučby neprospeje.“

Foto: archív UK

Trnavská univerzita v Trnave sa dnes tiež stavia do radu protestujúcich, ako povedala Viera Peterková, dekanka Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity. „Podporujeme viaceré časti nového vysokoškolského zákona. Napriek tomu sme sa ako univerzita odeli do čierneho, prerušili sme výučbu, vyvesili sme čierne vlajky a vyhlásili sme smútok. Smútok nad stratou našej samosprávy,“ povedala. „Nie je možné, aby sme riadili fakulty a univerzity len na základe ekonomických ukazovateľov. Pretože potom by sa mohlo stať, že naše deti nebude mať kto učiť matematiku, informatiku, fyziku a ostatné predmety, o ktoré nie je dostatočný záujem a ich poskytovanie je neefektívne,“ upozornila Viera Peterková.

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) novelu podporuje

ŠRVŠ novelu víta aj napriek tomu, že sa pôvodne, ešte na protestoch proti novele jej predseda Filip Šuran vyjadroval skôr v jej neprospech. Čo zmenilo postoj predsedu ŠRVŠ nie je známe, ale jeho postoj v ŠRVŠ s určitosťou spôsobil rozruch a vlnu nesúhlasu. Šuran tvrdí, že tí, čo kritizujú vládnu novelu, len zbytočne strašia.

„𝐉𝐞 𝐧𝐞𝐩𝐨𝐜𝐡𝐨𝐩𝐢𝐭𝐞𝐥̌𝐧𝐞́, 𝐚𝐤𝐨 𝐧𝐢𝐞𝐤𝐭𝐨𝐫𝐢́ 𝐚𝐤𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐜𝐢 𝐬𝐭𝐫𝐚𝐬̌𝐢𝐚 𝐬𝐯𝐨𝐣𝐢𝐜𝐡 𝐤𝐨𝐥𝐞𝐠𝐨𝐯 𝐚 𝐬̌𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭𝐨𝐯 𝐧𝐨𝐯𝐞𝐥𝐨𝐮 𝐛𝐞𝐳 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐫𝐞́𝐭𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐚𝐫𝐠𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐨𝐯. 𝐒𝐚́𝐦 𝐬𝐨𝐦 𝐩𝐨𝐜̌𝐮𝐥 𝐭𝐯𝐫𝐝𝐞𝐧𝐢𝐚, 𝐳̌𝐞 𝐬𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐳𝐨𝐯𝐚𝐧𝐞́ 𝐬𝐩𝐫𝐚́𝐯𝐧𝐞 𝐫𝐚𝐝𝐲 𝐛𝐮𝐝𝐮́ 𝐩𝐫𝐞𝐝𝐚́𝐯𝐚𝐭̌ 𝐦𝐚𝐣𝐞𝐭𝐨𝐤 𝐯𝐲𝐬𝐨𝐤𝐲́𝐜𝐡 𝐬̌𝐤𝐨̂𝐥, 𝐚𝐥𝐞𝐛𝐨 𝐳̌𝐞 𝐝𝐞𝐤𝐚𝐧𝐢 𝐛𝐮𝐝𝐮́ 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜𝐤𝐢́ 𝐧𝐨𝐦𝐢𝐧𝐚𝐧𝐭𝐢. 𝐉𝐞 𝐧𝐞𝐩𝐫𝐢𝐣𝐚𝐭𝐞𝐥̌𝐧𝐞́ 𝐭𝐚𝐤𝐭𝐨 𝐬𝐭𝐫𝐚𝐬̌𝐢𝐭̌ 𝐚𝐤𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐜𝐤𝐮́ 𝐨𝐛𝐞𝐜. 𝐏𝐫𝐞𝐭𝐨 𝐒̌𝐑𝐕𝐒̌ 𝐳𝐨𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐳𝐮𝐣𝐞 𝐯𝐞𝐫𝐞𝐣𝐧𝐮́ 𝐝𝐢𝐬𝐤𝐮𝐬𝐢𝐮, 𝐧𝐚 𝐤𝐭𝐨𝐫𝐞𝐣 𝐬𝐚 𝐛𝐮𝐝𝐞 𝐨 𝐧𝐨𝐯𝐞𝐥𝐞 𝐨𝐝𝐛𝐨𝐫𝐧𝐞 𝐝𝐢𝐬𝐤𝐮𝐭𝐨𝐯𝐚𝐭̌, 𝐚𝐛𝐲 𝐬𝐚 𝐳𝐚𝐦𝐞𝐝𝐳𝐢𝐥𝐨 𝐝𝐞𝐳𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚́𝐜𝐢𝐚́𝐦,“ oponuje Šuran kritikom novely.

Členovia ŠRVŠ a študenti nesúhlasia s podporou novely

Zuzana Bujačková, študentka UK a členka ŠRVŠ, poukázala na to, že stanovisko Študentskej rady vysokých škôl , ktorým podporilo novelu, nebolo podľa nej prijaté jednomyseľne. „Niektorí členovia ŠRVŠ zmenili svoje postoje natoľko, že protirečia svojim vlastným novembrovým vyhláseniam. Otázne je, prečo takto zmenili svoje postoje, pričom samotné znenie novely zostalo v podstate rovnaké, hlavne v tých bodoch ktoré sa týkajú vyložene študentov,“ povedala Bujačková. „V diskusiách o novele sa zabúda na podstatný bod, a to povinné zastúpenie minimálne jednej tretiny študentov v senátoch. Novela zákona určuje, že toto minimum by sa malo znížiť na jednu štvrtinu,“ dodala tiež.

Foto: archív UK

Študent Lekárskej fakulty UK Ján Chvála, ktorý je podpredsedom fakultného senátu, tlmočil dištancovanie sa niektorých fakultných senátov od uznesení Študentskej rady vysokých škôl a najmä jej mediálnych vyjadrení k novele. Kritizoval najmä zmenu postoja k novele. „Tvrdenie ŠRVŠ, že objektívne nehrozí žiadne ohrozenie akademickej samosprávy, pokladáme nielen za manipulatívne a zavádzajúce, ale najmä za nepravdivé,“ povedal Ján Chvála. Dekani v súčasnosti zodpovedajú nielen rektorovi, ale aj akademickým senátom. To znamená, že sú kontrolovaní zhora aj zdola. „Význam hlasu každého študenta sa oproti súčasnému stavu nezvýši, ale naopak sa zásadne zníži.“

Bude vás zaujímať:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  2. Tridsať rokov SR!
  3. Protest študentov VS


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Univerzita Komenského protestuje proti vláde! Kvôli Gröhlingovej novele je na škole prerušená výučba!

Najnovšie