Politický analytik a známy komentátor verejného diania Eduard Chmelár dlhodobo hovorí o úpadku politickej kultúry na Slovensku. V kontexte momentálneho evidentného „kšeftovania“ s poslaneckými hlasmi však podľa neho slovenská politika prerazila ďalšie dno. Taký úpadok parlamentarizmu, na aký sa teraz všetci spoločne pozeráme, vraj naša spoločnosť ešte nezažila. Okrem už známych mien poslancov, ktorí tak trochu lavírujú v otázke vyslovenia nedôvery súčasnej vláde, pripomína ďalšie dve mená, ktoré mediálne ešte veľmi spomínané neboli.
„Poslanec Patrick Linhart zo Sme rodina dal Igorovi Matovičovi ultimátum, že ak mu nedá peniaze na jeho ´Potravinový semafor´, aj on zahlasuje za pád vlády. A poslanec za SaS Marián Viskupič pred chvíľou oznámil ďalšiu podmienku liberálov: po požiadavke na pád ministra financií a ministra vnútra žiadajú aj odchod ministra spravodlivosti,“ tvrdí Chmelár na sociálnej sieti.
Iný svet, iná úroveň morálky
Na Slovensku sa aj napriek všetkým problémom ešte stále nájdu ľudia, ktorí sú ochotní podporovať túto vládu. Jedinou ich požiadavkou je odchod ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Treba však pripomenúť, že výhrady voči tejto vláde už dnes ďaleko presahujú Matovičovu osobu.
„Iba slaboduchý človek nevidí, že z tejto politickej zostavy sa stal už len brloh vydieračov. Je to taký strašný úpadok parlamentarizmu, aký dejiny nepoznajú. Napriek tomu niektorí ešte stále nechápu, že udržiavať túto vládnu koalíciu pri živote je politicky, ekonomicky i morálne zničujúce. Pisálkovia z Denníka N Matúš Kostolný, Monika Tódová a Martin Šimečka mudrujú, že ´veď odvolajte Matoviča a ideme ďalej´. Ani v takejto extrémnej situácii neexistuje zhoda na tom, že každý deň pokračovania tohto zúfalstva prináša Slovensku nenapraviteľné škody. „
„Ale čo môžete čakať od takto mentálne nastavených ľudí, ktorí sú schopní nazvať signatárov výzvy proti vojenskej dohode s USA (medzi nimi aj nedávno zosnulú národnú umelkyňu Máriu Kráľovičovú, bývalého rektora Univerzity Komenského Františka Gahéra, prezidentku KOZ Moniku Uhlerovú, herca Juraja Sarvaša, hudobného skladateľa Vladimíra Godára, režiséra Eduarda Grečnera, výtvarníka Ivana Popoviča a ďalších ušľachtilých ľudí) celkom chrapúnsky ´luzou´, kým na druhej strane vzývajú takých plytkých ľudí ako je Eduard Heger, Daniel Lipšic alebo Ondrej Dostál. To je ich svet, to je ich úroveň morálky,“ myslí si Chmelár.
„Totálna mravná devastácia slovenskej spoločnosti“
Odborník si myslí, že očakávania spoločnosti od súčasných držiteľov moci nemohli byť iné. Udržiavanie takejto vlády podľa neho z mravného hľadiska stojí spoločnosť veľa.
Mohlo by vás zaujímať:
„Preto sa netreba čudovať tomu, kam sme sa s ľuďmi, ktorých hodnotové kritériá sú často až zvrátené, za taký krátky čas dostali. Toto sa dá udržať len za cenu totálnej mravnej devastácie slovenskej spoločnosti. Ale len do času. Raz ich to nevyhnutne dobehne. Lebo všetko, čo sa dá kúpiť, je lacné. Dôveru a úctu si treba zaslúžiť,“ dodal.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár vidí veľkú cenu za udržanie vlády OĽANO: Mravná devastácia spoločnosti a úpadok parlamentarizmu!