O tom, že Československo (ČSSR) v noci z 20. na 21. augusta 1968 obsadzujú vojská Varšavskej zmluvy, sa jeho obyvatelia dozvedeli z vysielania rozhlasu. Hlásatelia ich upokojovali, že v tom nie sú sami a stojí za nimi vedenie štátu. To bol podľa českého historika Milana Bártu z Ústavu pre štúdium totalitných režimov rozhodujúci moment, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Hlas slobody
„Sprisahanci sa síce pokúsili obsadiť rozhlas a prerušiť vysielanie, to sa ale celkom nepodarilo a okolo pol druhej (v noci) sa tak ľudia dozvedali o invázii aj o jej odmietnutí najvyššími orgánmi Komunistickej strany Československa (KSČ),“ okomentoval historik vpád vojsk Varšavskej zmluvy na územie ČSSR. Československý rozhlas podľa neho zohral významnú úlohu najmä na začiatku, keď sa stal „hlasom odporu“ miestnych obyvateľov.
„Predstavoval hlavné spojenie s ľudom a stal sa symbolom odporu aj vďaka akciám a obetiam spojeným s jeho obsadením,“ spresnil jeho význam Bárta.
Mohlo by vás zaujímať:
Podľa neho bol plán invázie po vojenskej stránke pripravený veľmi dobre. „Vojská vstupovali zo všetkých okolitých socialistických štátov. Hlavné smery viedli na dôležité miesta, predovšetkým na Prahu. Tu a v Brne mali hlavné ciele obsadiť výsadkári,“ opísal ich postup Bárta. Dodal, že hlavným cieľom bolo odrezať ČSSR od západných štátov a tým zmariť akúkoľvek možnú zahraničnú pomoc.
Reakciou na okupáciu boli protesty po celej republike. Vo väčších mestách mali podľa Bártu iný priebeh. „Zatiaľ čo v mestách išlo naozaj o masové akcie, inde to boli najmä prejavy pasívneho odporu,“ vysvetlil český historik.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Český historik Bárta: Rozhlas sa počas invázie v roku 1968 stal hlasom občanov