eReport.sk
Veronika Remišová na snímke z videa.
Veronika Remišová na snímke z videa. Zdroj: fb/v.r.

Remišová: Okupáciu v roku 1968 i vpád na Ukrajinu spája snaha umlčať hlas slobody

Invázia okupačných vojsk v auguste 1968 mala umlčať stále silnejší hlas slobody. V rámci pripomenutia si výročia okupácie Československa to povedala podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Zároveň upozornila, že túžba po slobode sa nedá udusiť.

„Nedokážu to ani tanky, ani po zuby ozbrojení vojaci. Skôr či neskôr sa skončí každá okupácia,“ uviedla Remišová, ktorá nachádza paralelu medzi udalosťami pred viac ako polstoročím a súčasným dianím na Ukrajine. „Moskva chce opäť diktovať inému slobodnému a zvrchovanému národu, čo môže a čo nie, a svoj diktát si neváha vynucovať vojenskou silou, vyhrážaním sa jadrovými zbraňami a krvou tisícok nevinných obetí. Tak to bolo v roku 1968, takto isto je to dnes. Nikdy na to nezabúdajme,“ zdôraznila.

Podpredseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Peter Osuský (SaS) pripomenul, že okupácia vojsk priniesla pre Československo ďalšiu emigračnú vlnu a odliv mozgov. „Pre tých, ktorých komunistická totalita ‚normalizovala‘, aj zničené plány a nádeje,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bude Európa čoskoro bez plynu?
  2. Vladimír Putin a Emmanuel Macron.
  3. Šport môže legitimizovať vojnu!?
  4. víno, poháre, vinica, vinobranie
  5. Na snímke fotografia neznámeho autora na výstave fotografií z prvých dní okupácie Československa v auguste 1968.
  6. Remišová referendum Fico Pellegrini

Upozornil, že dedičstvo komunizmu stále „straší v hlavách tých, ktorí ho síce zažili, no ktorých demokracia nikdy neoslovovala, a tiež tých, ktorí ho nezažili a majú o ňom z pochybných zdrojov nadobudnuté ilúzie“. I preto je presvedčený o dôležitosti pripomínania si minulosti, najmä moderných dejín, ktoré by sa v rámci výučby dejepisu v školách nemali končiť s koncom druhej svetovej vojny.

V nedeľu 21. augusta uplynie 54 rokov od okamihu, keď vojská Sovietskeho zväzu, Poľska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky (NDR) a Bulharska obsadili Československú socialistickú republiku (ČSSR). Invázia bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Začala sa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Počet obetí spojených s vpádom a prítomnosťou sovietskych vojsk sa odhaduje na viac ako 400.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Remišová: Okupáciu v roku 1968 i vpád na Ukrajinu spája snaha umlčať hlas slobody

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti