eReport.sk
Český premiér Petr Fiala
Český premiér Petr Fiala. Zdroj: tasr

Česká vláda schválila pomoc veľkým firmám s cenami energií. Vyčlenila 30 miliárd korún

Česká vláda vyčlení na pomoc veľkým firmám s vysokými cenami energií 30 miliárd korún (viac ako 1,2 miliardy eur). Podporu budú môcť čerpať od 1. novembra. Uviedol to český premiér Petr Fiala po stredajšom rokovaní vlády. „Firmy, teda veľkoodberatelia elektriny a plynu, budú môcť od 1. novembra čerpať podporu v celkovej výške 30 miliárd korún v rámci dočasného krízového rámca,“ spresnil Fiala.

Ďalších 30 miliárd českých korún bude podľa premiéra k dispozícii po schválení návrhu európskeho nariadenia o krízových opatreniach na zníženie vysokých cien energií.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).
  2. Súd EÚ rozhodol
  3. Tupá propaganda?
  4. Heger by zo seba nemal robiť spasiteľa

„Nariadenie budeme v Českej republike implementovať bezprostredne po jeho predpokladanom schválení Radou Európskej únie, ku ktorému by malo prísť 30. septembra,“ upresnil predseda vlády. Celkovo tak bude pre firmy k dispozícii 60 miliárd korún.

Malé a stredné firmy, ktorých sa zastropovanie cien energií oznámené českou vládou nedotkne, lebo sú odberateľmi vysokého alebo veľmi vysokého napätia, budú môcť podľa aktuálneho návrhu čerpať pomoc až do výšky 80 % spotreby za posledných päť rokov.

Maximálna suma, na ktorú budú mať firmy nárok, bude podľa ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu dvojaká. U energeticky náročných firiem to bude do 200 miliónov korún, u ostatných maximálne 45 miliónov korún. O pomoc budú môcť žiadať firmy v lesníckom, pôdohospodárskom, ťažobnom a hlavne spracovateľskom priemysle.

„Tým sme dokončili balíček, ktorý povedie k zníženiu cien energií,“ dodal Fiala a zopakoval, že česká vláda v pondelok (12. 9.) zastropovala ceny elektriny a plynu pre domácnosti, malé a stredné podniky a poskytovateľov verejných služieb.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česká vláda schválila pomoc veľkým firmám s cenami energií. Vyčlenila 30 miliárd korún

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti