eReport.sk
Na archívnej snímke z 9. apríla 1990 v Bratislave Míting´90. Bratislavský hrad bol 9. apríla miestom historického stretnutia najvyšších štátnych predstavite¾ov a zástupcov verejnosti Maïarskej republiky, Po¾skej republiky a Èesko-slovenskej federatívnej republiky. Na schôdzku, ktorú inicioval prezident ÈSFR Václav Havel poèas svojej januárovej návštevy v Po¾sku a Maïarsku pricestovali do Bratislavy prezidenti oboch krajín Wojciech Jaruzelski a Mátyás Szûrös, predsedovia vlád Tadeusz Mazowiecki a Miklós Németh, ministri zahranièných vecí Krzysztof Skubiszewski a Gyula Horn, ako aj reprezentanti spoloèenských a obèianskych hnutí a iniciatív. Ako pozorovatelia boli prítomní ministi zahranièných vecí Rakúskej republiky, Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie a Talianskej republiky Alois Mock, Budimir Lonèar a Gianni DeMichelis. Na snímke Jiøí Dienstbier (vpravo) a Alois Mock v rozhovore. Na snímke prezidenti Wojciech Jaruzelski, Václav Havel a Mátyás Szûrös. FOTO TASR - Pavel Neubauer *** Local Caption *** archív archívna fotografia snímka sken scan prezidenti meeting míting stretnutie Bratislavský hrad èeskoslovenský prezident delegácia delegácie politici štátnici Míting 90 Maïarsko Po¾sko ÈSFR

Cena Václava Havla za ľudské práva: Nominované sú tri osobnosti vrátane Osmana Kavalu

Výberová komisia Ceny Václava Havla za ľudské práva oznámila v utorok užší výber nominantov na toto ocenenie za rok 2023. Trojicu nominantov, medzi ktorými je aj väznený turecký filantrop Osman Kavala, vybrali členovia poroty na utorňajšom zasadnutí v Prahe.

Porote, zloženej z nezávislých osobností angažujúcich sa vo sfére ľudských práv, predsedá šéf Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Tiny Kox. Prvým z nominovaných je Osman Kavala turecký podnikateľ, filantrop a občiansky aktivista, ktorý je od októbra 2017 väznený za údajné snahy o zvrhnutie vlády prostredníctvom protestov. Kavala už od 90. rokov masívne podporoval rôzne organizácie občianskej spoločnosti. Európsky súd pre ľudské práva v roku 2019 rozhodol, že jeho uväznenie je v rozpore s Európskym dohovorom o ľudských právach a požadoval jeho okamžité prepustenie. Turecké úrady ho aj napriek tomu v apríli 2022 odsúdili na doživotie.

Právnička, ktorá sa angažuje pri obrane práv žien

Druhou nominantkou je Justyna Wydrzynska z Poľska. Právnička, ktorá sa angažuje pri obrane práv žien či marginalizovaných a zraniteľných skupín obyvateľstva. Je zakladateľkou skupiny aktivistov Abortion Dream Team, ktorá od roku 2006 vedie kampaň proti poľským zákonom obmedzujúcim interrupcie. Wydrzynska už za svoje aktivity čelila trestnému stíhaniu a bola odsúdená na verejnoprospešné práce za to, že pomáhala inej žene ukončiť nechcené tehotenstvo.

Odškodnenie politických väzňov

Tretím nominantom je Jevgenij Zacharov, ktorý sa už viac než 50 rokov angažuje pri obrane ľudských práv na Ukrajine a ďalších postsovietskych republikách. Je zakladateľom Ukrajinskej Helsinskej únie ľudských práv a riaditeľom Charkovskej skupiny na ochranu ľudských práv. Zasadzuje sa za práva a odškodnenie politických väzňov či iných obetí represií. V roku 2022 Zacharov založil koalíciu mimovládnych organizácií s názvom Tribunal for Putin. Zbiera, overuje a uchováva dôkazy o vojnových zločinoch ruskej armády páchaných na území Ukrajiny.

Mohlo by vás zaujímať:

Za ľudské práva

Laureát ceny za rok 2023 bude vyhlásený 9. októbra na otvorení jesenného plenárneho zasadnutia PZ RE v Štrasburgu. Cenu Václava Havla za ľudské práva každoročne udeľuje PZ RE v spolupráci s Knižnicou Václava Havla a Nadáciou Charty 77. Pozostáva z finančnej odmeny 60.000 eur, trofeje a diplomu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cena Václava Havla za ľudské práva: Nominované sú tri osobnosti vrátane Osmana Kavalu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie