eReport.sk
Slušnosť a dobro
Prezidentka SR Zuzana Čaputová, foto:tasr

Politológ Michelko upozorňuje na Čaputovej blufy! Bude prezidentka rešpektovať demokratické voľby?

Čaputovej blufy? Podľa politológa Romana Michelka chce prezidentka SR Zuzana Čaputová „ostrakizovať“ opozičného lídra Roberta Fica (Smer-SD). Dôkazom toho majú byť nepodložené tvrdenia o tom, že sa Čaputovej občania vyhrážajú kvôli Ficovi. Za úvahu stojí aj fakt, že Čaputová nepozvala Fica na diskusiu o úradníckej vláde. Na druhej strane je na opozičnú stranu však vyvíjaný tlak v kontexte podpory Čaputovej úradníckej vlády. Odborník tvrdí, že konanie prezidentky nemá logiku.

Bude Čaputová rešpektovať výsledok demokratických volieb?

V najmiernejšej interpretácií to znamená, že od strany Smer neočakáva podporu úradníckej vlády. Oveľa silnejšie je však iné politické posolstvo. Dosiaľ sa Čaputová prejavovala ako veľmi alibistická a vôbec nie aktivistická prezidentka. Týmto krokom však dala jasne najavo, že urobí všetko pre to, aby sa Smer nedostal do vlády. Naznačila tým teda to, že je celkom možné, že poruší ústavné zvyklosti a nepoverí zostavením vlády víťaza volieb,“ tvrdí Michelko.

Čaputovej blufy?

Krok, ktorý Michelko popisuje, by definitívne znamenal, že slová o antidemokratickom poňatí prezidentského mandátu zo strany Čaputovej nemusia byť neodôvodnené. V parlamentnej demokracii je rešpektovanie výsledku volieb jedným zo základných prejavov demokratického zmýšľania prezidentov. Čaputová na otázku, či poverí zostavovaním vlády víťaza volieb, odmietla v minulosti jednoznačne odpovedať. V minulosti však tak prezidenti vždy urobili a to aj vtedy, keď sa s výsledkom volieb nestotožňovali.

SNS rastie, Sme rodina a Aliancia v kríze

Na základe posledných prieskumov je naviac zrejmé, že používanie stratégie „lebo Fico, lebo Smer“ a vylučovanie slovenských sociálnych demokratov z povolebnej spolupráce nie je cesta k zvýšeniu preferencií. Váhajúce strany ako Hlas a Sme rodina totižto buď stagnujú, alebo klesajú. Na strane druhej stúpa Slovenská národná strana, ktorá otvorene hovorí, že so Smerom spolupracovať bude. Boris Kollár aj SNS sa približujú k hranici 5 %, avšak Kollár z parlamentnej a Danko z mimoparlamentnej pozície. V kríze je naviac Aliancia, ktorá zastupuje maďarskú menšinu a nevyšlo jej prijatie dlhoročného spolupracovníka nedôveryhodného Igora Matoviča (OĽANO), ktorým nie je nik iný ako známy poslanec György Gyimesi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hlas vyzýva Hegera
  2. Sulíkovo papalášstvo
  3. Eduard Heger so spolustraníkmi na tlačovej besede.
  4. Robert Fico a jeho spolustraníci na tlačovke SMeru - SSD v utorok 16. mája.

„Do SNS vstupujú ďalšie nové osobnosti, tento týždeň to bol napríklad päťnásobný nitriansky župan Belica. V pondelok sa očakáva vstup osobností z Národnej koalície. Naopak, po politickom harakiri šéfa Aliancie Kriszitána Forróa, ktorý prijal na kandidátku György Gyimesiho a odpudil tak frakciu Most-Híd, je úplne jasné, že tento projekt skončil. Aliancia sa tak vzdala ambícií byť parlamentnou stranou a v budúcnosti bude fungovať už len na komunálnej a regionálnej úrovni,“ uzavrel odborník.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Michelko upozorňuje na Čaputovej blufy! Bude prezidentka rešpektovať demokratické voľby?

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php