eReport.sk
Zuzana Čaputová Foto: FB ZČ

Čaputová vyzdvihla maďarského národného hrdinu: Patrí mu úcta aj od Slovákov

Ukázala, že nacionalizmus u nej nemá miesto vzdala hold veľkej osobnosti maďarských dejín. Prezidentka Zuzana Čaputová spolu so svojim maďarskou hlavou štátu Jánosom Áderom sa stretli pri slávnostnom otvorení zrekonštruovaného Rákociho kaštieľa v obci Borša v okrese Trebišov. Čaputová poďakovala Áderovi za osobný vklad a spoluprácu Maďarska pri tomto diele.

Práve v zrekonštruovanom kaštieli v Borši sa narodil František Rákoci II. sedmohradské knieža a vodca posledného protihabsburského stavovského povstania. Prezidentka ho navštívila spolu so svojím partnerom Jurajom Rizmanom.

„Prijala som aj s Jurajom pozvanie na otvorenie zrekonštruovaného kaštieľa v obci Borša, kde sa narodil František II. Rákóczi. Otvorili sme ho spoločne s maďarským prezidentom Jánosom Áderom a jeho manželkou,“ okomentovala na sociálnej sieti.

Doplnila, že osobnosť sedmohradského kniežaťa by mala Slovákov s Maďarmi spájať a nie rozdeľovať. „František II. Rákóczi bol osobnosťou našich spoločných dejín. Na začiatku 18. storočia viedol najväčšie protihabsburské povstanie, medzi ktorého požiadavky patrili zrušenie poddanstva a náboženská sloboda. Úcta k našej spoločnej minulosti patrí k hodnotám, ktoré sa nemôžu obmedziť hranicami štátov,“ uviedla prezidentka.

Zrekonštruovaný kaštieľ v obci Borša v okrese Trebišov. – Foto: FB ZČ

Je to symbol

Svoj obdiv vyjadrila nielen k uhorskému šľachticovi ale aj jeho honosnému sídlu. „Okrem toho, že bolo obnovené dielo veľkej architektonickej a historickej hodnoty, je to aj symbol, ktorý má pre nás veľkú pridanú hodnotu. Ide o symbol toho, že dlhá, stáročia trvajúca spoločná minulosť nás nemusí rozdeľovať, ale naopak mala by nás – ako susedské členské štáty Európskej únie  – spájať,“ povedala Čaputová.

Ako uviedol maďarský prezident János Áder, k znovuzrodeniu kaštieľa došlo vďaka mnohým rokovaniam, vzájomným dohodám, obetavosti a spoločnej vôli dvoch krajín. „My, Slováci a Maďari, sme spolu obnovili niečo, čo by si už dávnejšie zaslúžilo väčšiu pozornosť. Je našou spoločnou zodpovednosťou, aby skrášlený kaštieľ naplnil svoje poslanie a bol miestom, kde sa minulosť stretáva s prítomnosťou,“ povedal Áder.

Prezidentka sa na podujatí láskyplne držala za ruky s partnerom Jurajom Rizmanom. – Foto: FB ZČ


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová vyzdvihla maďarského národného hrdinu: Patrí mu úcta aj od Slovákov

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti