eReport.sk
Demokratická cenzúra
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Čaputová podpísala zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy: Zákon zavádza limit verejných výdavkov


Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok podpísala novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Zákon zavádza limit verejných výdavkov na tento rok a jeho schválenie bolo potrebné na splnenie ďalšieho míľnika plánu obnovy a odolnosti. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Novelu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR 9. mája v skrátenom legislatívnom konaní. Ministerstvo financií SR v nej navrhlo limit verejných výdavkov na tento rok. Jeho výška bude 57,717 miliardy eur. Konsolidácia verejných financií sa bude podľa nových pravidiel odvíjať od plnenia referenčných hraníc verejného dlhu 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) a deficitu verejných financií 3 % HDP. Trajektóriu čistých výdavkov stanoví Európska komisia v strednodobom horizonte minimálne štyroch rokov.

Čisté výdavky sú definované ako výdavky verejnej správy bez úrokových výdavkov, diskrečných príjmových opatrení, výdavkov na programy EÚ plne kryté príjmami z eurofondov, vnútroštátnych výdavkov na spolufinancovanie týchto programov, cyklických prvkov nezamestnanosti, ako aj výdavkov na dávky a jednorazové a iné dočasné opatrenia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD)
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán

Tento plán bude schvaľovať vláda

V súlade s novými fiškálnymi pravidlami bude do pôsobnosti ministerstva financií patriť vypracovanie národného strednodobého fiškálno-štrukturálneho plánu, súčasťou ktorého bude trajektória čistých výdavkov, ako aj súbor reforiem a investícií. Tento plán bude schvaľovať vláda, ktorá ho následne predloží NR SR. Rozpočet verejnej správy sa bude realizovať a zostavovať v súlade s týmto plánom.

Novela bude účinná od 1. augusta tohto roka, aby sa nové pravidlá mohli využiť pri zostavení najbližšieho rozpočtu verejnej správy na roky 2025 až 2027. Výnimkou je stanovenie výdavkového limitu na rok 2024, ktorý bude účinný dňom vyhlásenia.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová podpísala zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy: Zákon zavádza limit verejných výdavkov

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: