eReport.sk
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Čaputová Francúzsku: Slovensko je solidárne s naším priateľom


Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok odsúdila „nedávne ohavné teroristické útoky“ vo Francúzsku. Takéto činy podľa nej popierajú všetky hodnoty, za ktorými si ako Európania stojíme.

„V týchto ťažkých časoch je Slovensko solidárne s naším priateľom, partnerom a spojencom. Musí existovať nulová tolerancia voči extrémizmu v akejkoľvek podobe,“ napísala Čaputová na sociálnej sieti Twitter. Čaputová v súvislosti so štvrtkovým útokom v Nice zaslala sústrastný telegram francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. „Útok v Nice vnímame nielen ako akt teroru, ale aj ako útok proti európskym hodnotám a slobodám, ktoré spoločne zdieľame,“ uviedla prezidentka. Čaputová vyjadrila vo svojom mene, ako aj v mene občanov Slovenska rodinám obetí a celému francúzskemu ľudu úprimnú sústrasť.

Iba za štvrtok zatkli dvoch podozrivých

V juhofrancúzskom meste Nice zabil vo štvrtok útočník v blízkosti Baziliky Matky Božej nožom troch ľudí. Podľa starostu Nice Christiana Estrosiho všetko naznačuje tomu, že išlo o teroristický útok. Páchateľ údajne opakoval slová „Alláhu akbar“. Polícia ho krátko po útoku zadržala a previezla do nemocnice, pretože sa počas zatknutia zranil. Motív útoku nie je zatiaľ známy, prípad vyšetruje francúzska protiteroristická prokuratúra.

Muža ozbrojeného dlhým nožom zatkli vo štvrtok aj v meste Lyon na juhovýchode Francúzska, keď sa chystal nastúpiť do električky, uviedol zdroj blízky vyšetrovaniu pre tlačovú agentúru AFP. Pravdepodobne bol už pripravený útočiť.

Pred takmer dvoma týždňami v meste Conflans-Sainte-Honorine pri Paríži zavraždil čečenský moslim stredoškolského učiteľa dejepisu Samuela Patyho. K vražde došlo po tom, čo dejepisár žiakom pri výklade o slobode prejavu ukazoval karikatúry proroka Mohameda. Moslimovia veria, že akékoľvek zobrazovanie proroka Mohameda je rúhaním.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová Francúzsku: Slovensko je solidárne s naším priateľom

KOMENTOVALI STE: