eReport.sk
Armáda policajtov na mieste beštiálne vraždy učiteľa dejepisu. Foto: tasr/ap

Parížsky teror: Učiteľ hovoril o Mohamedovi, sťali mu hlavu. Kto je za útokom?

Stredoškolský učiteľ dejepisu na parížskom predmestí otvoril v triede školy na parížskom predmestí diskusiu o karikatúrach islamského proroka Mohameda. Po sťažnostiach rodičov čelil v piatok brutálnemu útoku, ktorý nemal šancu prežiť. Vrah mu doslova odrezal hlavu. Podľa médií útočník fotografie z ohavného činu stihol zdieľať aj na sociálnych sieťach. Napokon ho policajti počas prenasledovania zastrelili v susednom meste Eragny. Zdá sa, že vrah nebol jediným, kto za týmto strašným činom stojí. V rukách polície už skončili ďalší podozriví.

Ďalších päť osôb zadržala francúzska polícia v súvislosti s piatkovým útokom na učiteľa na parížskom predmestí, pri ktorom útočník oddelil obeti hlavu od tela. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj z prostredia francúzskej justície, ktorý si neželal byť menovaný.

Medzi zadržanými sú rodičia dieťaťa, ktoré chodilo do školy, kde obeť útoku pracovala. Polícia už predtým zadržala v súvislosti s týmto prípadom štyri osoby, vrátane jednej maloletej, ktoré boli príbuznými útočníka. Celkovo je tak zadržaných doteraz deväť osôb.

Zábery z miesta činu mal vrah zdieľať na internete

Učiteľ, ktorý mal podľa médií 47 rokov, dostal vyhrážky po tom, ako asi pred desiatimi dňami otvoril so svojou triedou diskusiu o karikatúrach islamského proroka Mohameda. Rodič jedného zo študentov podal na učiteľa v tejto súvislosti sťažnosť, no muž podozrivý z útoku na škole dieťa nemal. Podľa nepotvrdených informácií sa však na učiteľa sťažovalo viacero rodičov. V piatok napokon situácia vyústila do beštiálnej vraždy pedagóga, ktorému útočník okolo 17.00 hodiny v meste Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža, oddelil nožom hlavu od tela. Francúzske médiá informujú, že skôr, ako podozrivého muža policajti zneškodnili, stihol na internet zavesiť zábery zo zakrvaveného miesta činu. Totožnosť údajného vraha úrady zatiaľ nezverejnili. Francúzske médiá však informovali, že ním bol 18-ročný Čečenec, narodený v Moskve. Špekuluje sa o tom, či to bol žiak alebo niektorý z rodičov dotknutých detí.

Prokuratúra prípad vyšetruje ako vraždu spojenú s teroristickou organizáciou. Prezident Emmanuel Macron označil tento čin za „islamistický teroristický útok“. Macron spolu s francúzskym premiérom Jeanom Castexom navštívili mesto Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža len niekoľko hodín po tom, čo tam došlo k útoku.

Podobné útoky vo Francúzsku si vyžiadali už stovky obetí

Islamistické útoky si vo Francúzsku počas uplynulých rokov vyžiadali už viac ako 250 obetí na životoch. Len pred niekoľkými týždňami sa pred budovou, kde v minulosti sídlila redakcia satiristického magazínu Charlie Hebdo odohral útok nožom, ktorý podľa slov páchateľa podnietilo opätovné zverejnenie sporných karikatúr proroka Mohameda. Muž obvinený z pokusu o vraždu s teroristickým motívom a zo zločinného spolčenia zaútočil a vážne zranil muža a ženu – zamestnancov televíznej produkčnej agentúry -, ktorých mylne považoval za členov redakcie tohto magazínu.

Zdroj: tasr/redakcia, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Parížsky teror: Učiteľ hovoril o Mohamedovi, sťali mu hlavu. Kto je za útokom?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti