eReport.sk
Ilustračná foto, foto: shutterstock

Variant delta vyvolal na Blízkom východe štvrtú vlnu pandémie

Svetová zdravotnícka organizácia vo štvrtok oznámila, že variant delta nového koronavírusu viedol na Blízkom východe k prudkému vzostupu nákazy a vyvolal tam „štvrtú vlnu“ pandémie. Informovala o tom agentúra AFP.

Vysokonákazlivý variant vírusu, ktorý najprv zaznamenali v Indii, sa už objavil v 15 z 22 krajín a teritórií blízkovýchodného regiónu – od Maroka až po Pakistan. „Cirkulácia variantu delta spôsobuje v čoraz viac krajinách (spadajúcich do) regiónu WHO východného Stredomoria nárast v počte prípadov ochorenia COVID-19 a úmrtí,“ uvádza sa vo vyhlásení WHO. Spomenutý variant sa v regióne podľa WHO rýchlo stáva „dominantným“.

„Aktuálne sa naprieč týmto regiónom nachádzame v štvrtej vlne (pandémie) COVID-19,“ povedal Ahmad Mandárí,  regionálny riaditeľ WHO pre východné Stredomorie, ktoré zahŕňa väčšinu krajín Blízkeho východu. „Väčšinu nových prípadov a hospitalizovaných pacientov tvoria nezaočkovaní ľudia,“ dodal.

Do posledného júlového týždňa „bolo kompletne zaočkovaných len 41 miliónov ľudí (5,5 percenta) z tamojšej populácie“, uvádza WHO. Počet infikovaných sa pritom v porovnaní s júnovými údajmi zvýšil o 55 percent a počet obetí na životoch o 15 percent. Za týždeň v tejto oblasti zaznamenali viac ako 310 000 novonakazených a 3500 úmrtí na covid. Región trápi nedostatok kyslíkových prístrojov i nedostatok lôžok na oddeleniach intenzívnej starostlivosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Variant delta vyvolal na Blízkom východe štvrtú vlnu pandémie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php