eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Fámy o očkovaní: Keby sa šírili v minulosti, žiadnej choroby by sme sa nezbavili, tvrdí expert


Okolo vakcín proti ochoreniu covid-19 sa svetom stále šíri množstvo dezinformácií, ktoré ľudí odrádzajú od očkovania. Pokiaľ by takéto správy kolovali aj pred niekoľkými desiatkami rokov, stále by sme bojovali s kiahňami či detskou obrnou. V rozhovore pre televíziu CNN to povedal známy americký imunológ a poradca Bieleho domu Anthony Fauci.

Ľudia, ktorí vakcíny proti koronavírusu odmietajú a sú k nim skeptickí, podľa neho podľahli nepravdivým informáciám. „Pozrime sa na mimoriadny úspech v boji proti kiahňam a detskej obrne vo väčšine sveta,“ povedal v rozhovore pre CNN Fauci. „Keby sa šírili takéto nepravdivé informácie tak, ako teraz, nemyslím si, že by to bolo možné,“ doplnil.

Detská obrna bola kedysi bežným vírusovým ochorením. Je vysoko nákazlivá, postihuje nervový systém a môže spôsobiť celoživotné ochrnutie, v niektorých prípadoch dokonca smrť udusením v dôsledku paralýzy dýchacích svalov. V bývalom Československu prebehla veľká pandémia v roku 1939 s následnými vlnami po troch až piatich rokoch.

Zdroj: shutterstock

Salk prišiel o veľké peniaze

Vakcínu doktora Salka v roku 1953 použili v rozsiahlom pokuse, na ktorom sa zúčastnilo takmer dva milióny detí. Pokusné očkovanie bolo úspešné, prinieslo očakávané výsledky a ochorenie bolo takmer porazené. Počas rokov 1955 až 1957, keď sa začalo s plošným očkovaním a a výskyt ochorenia klesol o 90 percent. Jonas Esward Salk si vakcínu nikdy nedal patentovať. Odhaduje sa, že prišiel asi o 7 miliárd dolárov.

Chorobu sa podarilo poraziť

Od roku 1957 začalo očkovanie najprv neživou očkovacou látkou a následne o tri roky neskôr živou očkovacou látkou. Jednu z najobávanejších chorôb sa u nás podarilo poraziť už v roku 1960, o rok neskôr bolo vtedajšie Československo označené ako krajina, v ktorej sa vírus nevyskytuje. Rovnako tak sa to podarilo aj vo väčšine štátov sveta.

Afrika si však musela na dobrú správu počkať dlhých šesťdesiat rokov. Utorok 25. augusta minulého roka sa stalo významným míľnikom v histórii medicíny. Africká regionálna rada pre potvrdenie vyhubenia obrny oznámila, že po veľkom úsilí je africký kontinent bez tejto zákernej choroby. Viac než 95 percent tamojšej populácie je teraz proti detskej obrne zaočkovaná.

O zničení tejto choroby na celej planéte rozhodla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 1988. od tej doby poklesol počet prípadov detskej obrny o viac ako 99 percent.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fámy o očkovaní: Keby sa šírili v minulosti, žiadnej choroby by sme sa nezbavili, tvrdí expert

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne