eReport.sk
Morawiecki poriadne prestrelil
Čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: tasr/ap

Bývalý taiwanský prezident pricestoval do Číny, súčasná vláda Taiwanu z toho nie je nadšená

 Bývalý taiwanský prezident Ma Jing-ťiou pricestoval v pondelok do Číny. Taiwanská vládnuca strana jeho cestu označila za poľutovaniahodnú. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Blaha sa pustil do Západu
  2. Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022.
  3. Odmietnutý Biden

Chce zlepšiť vzťahy

Ma v pondelok popoludní priletel do Šanghaja, kde ho privítali predstavitelia miestnych úradov a čínskej vlády. Na návšteve pevninskej Číny bude do 7. apríla, pričom neabsolvuje žiadne oficiálne stretnutia. Ide o prvú návštevu súčasného alebo bývalého lídra Taiwanu v Číne za viac než 70 rokov.

„Som presvedčený, že zlepším atmosféru naprieč (Taiwanským) prielivom prostredníctvom entuziastických interakcií s mladými ľuďmi,“
 povedal 73-ročný exprezident pred odletom.

Je to poľutovaniahodné?

Vládnuca Demokratická pokroková strana (DPP) taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen v pondelok Maa obvinila z podpory Pekingu v spojitosti s Taiwanom. 

„Mali by sme byť viac jednotní…je však poľutovaniahodné, že strana Kuomintang (KMT) stojí po boku čínskych komunistov a exprezident Ma nerešpektuje verejný nesúhlas s návštevou Číny v tomto období,“ uviedla DPP. Ma je členom opozičnej nacionalistickej KMT, prezidentom bol v rokoch 2008-2016.

S Čínou mal dobré vzťahy

V tom období boli vzťahy s pevninskou Čínou priaznivé a v roku 2015 sa Ma stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Odstúpil však v roku 2016 po protestoch na Taiwane proti návrhu obchodnej dohody s Čínou.

Taiwan s približne 23 miliónmi obyvateľov má demokratickú vládu a nikdy nebol súčasťou komunistickej Čínskej ľudovej republiky založenej v roku 1949.

Peking ho však považuje za súčasť svojho územia v rámci politiky jednej Číny a hrozí, že ho v prípade potreby obsadí použitím vojenskej sily.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bývalý taiwanský prezident pricestoval do Číny, súčasná vláda Taiwanu z toho nie je nadšená

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti