eReport.sk
Rachida Datiová, foto: tasr

Bývalú francúzsku ministerku spravodlivosti obvinili z korupcie v kauze Ghosn

Bývalá francúzska ministerka spravodlivosti Rachida Datiová bola 22. júla obvinená z “pasívnej korupcie” a “zatajovania zneužitia právomoci” v kauze  vyšetrovania poradenských služieb bývalému špičkovému manažérovi automobilky Renault Carlosovi Ghosnovi. Informoval o tom v utorok denník Le Parisien.  

Spravodajský web France Info dodal, že Datiovej obhajcovia avizovali, že sa proti vzneseniu tohto obvinenia odvolajú. Kauzou spájanou s Datiovou sa od leta roku 2019 zaoberajú traja vyšetrujúci sudcovia, ktorí sú poverení analýzou zmlúv uzavretých holandskou dcérskou spoločnosťou aliancie Renault-Nissan (RNBV), s Rachidou Datiovu a kriminológom Alainom Bauerom. Ghosn bol v tom čase generálnym riaditeľom skupiny Renault-Nissan.

Takmer milión eur

Podľa zdroja oboznámeného s kauzou Datiová, ktorá odmieta akékoľvek pochybenie, exministerka dostala za poskytnutie právnych služieb v rokoch 2010-12 odmenu vo výške 900 000 eur. Datiová bola v tom čase aj poslankyňou Európskeho parlamentu. Vyšetrovaním sa zisťuje, či šlo o legálnu prácu, alebo či sa Datiová venovala lobovaniu, čo je v prípade europoslancov nezákonné.

Podľa denníka Le Monde Datiová bola zmluvne viazaná  pomáhať spoločnosti Renault pri jej medzinárodnej expanzii – najmä na Blízky východ a do severnej Afriky. Datiová údajne žiadala, aby sa o tejto jej práci nevedelo. Tím Datiovej obhajcov tvrdí, že žiaden z jej príjmov nebol utajený. Upozorňujú tiež, že v tomto jej prípade by sa mala uplatňovať trojročná premlčacia doba.

Budúca kandidátka na prezidenta

Datiová, ktorá je v súčasnosti starostkou 7. parížskeho obvodu za pravicovú stranu Republikáni (LR) a hovorí sa o nej ako budúcej kandidátke na prezidenta, pôsobila v rokoch 2007-09 ako ministerka spravodlivosti vo vláde prezidenta Nicolasa Sarkozyho a bola aj hovorkyňou jeho volebnej kampane. Sarkozy sa v júni prvý raz osobne zúčastnil na súdnom procese, v ktorom čelí obvineniam z nelegálneho financovania svojej predvolebnej kampane pred voľbami v roku 2012. Exprezident počas pojednávania poprel akékoľvek pochybenia.

Prokuratúra pre Sarkozyho v tejto kauze žiada ako trest šesť mesiacov väzenia. Sarkozy sa už stal prvým francúzskym povojnovým prezidentom, ktorému súd vymeral trest odňatia slobody: v marci totiž dostal trojročný trest za korupciu a zneužitie moci, pričom dva roky mu súd vymeral podmienečne.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport