Koronakríza na Slovensku ovplyvnila množstvo životov, ako aj celé dianie v krajine. Zasiahla zdravotníctvo i školstvo, ktoré boli dlhodobo na okraji politického záujmu. Ovplyvnila však aj právne aspekty. Lekár a právnik Peter Kováč upozorňuje, že v budúcnosti v tejto súvislosti môžeme očakávať množstvo súdnych sporov.
Prichádza čas, keď si zrejme štát bude vymáhať úhradu za štátnu karanténu. – Foto: tasr
„Minimálne nastáva čas, keď asi bude štát vymáhať peniaze za štátnu karanténu. Pričom podľa môjho názoru šanca vymôcť tieto peniaze od ľudí, ktorým bola štátna karanténa nariadená, je dosť iluzórna. Pretože tí ľudia boli de facto pozbavení osobnej slobody a nemali nijakú možnosť, aby toto ich pozbavenie osobnej slobody bolo preskúmané nejakým nezávislým orgánom. A tie faktúry boli značné. Niektorí ľudia tam strávili aj mesiac, dokonca až dva mesiace bol rekord. Pritom títo ľudia vôbec nemuseli byť chorí, alebo ochoreli až v štátnej karanténe,“ povedal v diskusii Veda pomáha – COVID-19 súdny lekár, ktorý tiež očakáva, že ľudia sa budú pokúšať vydobyť si aj náhrady škôd.
Zavreté podniky znamenali pre majiteľov výpadok príjmov. – Foto: tasr
Ako problematický môže byť zákon o verejnom zdravotníctve. Momentálne sa v ňom totiž nachádza ustanovenie, ktoré umožňuje nariadiť akékoľvek opatrenie, ktoré bude potrebné. Náklady by mal však znášať ten, ktorému bolo opatrenie udelené.
Súdne spory na obzore
V minulosti to zrejme bolo určené pre prípady, kedy sa napríklad zavrela prevádzka, kde sa vyskytla salmonela. Po určitých hygienických opatreniach sa opäť mohla otvoriť. „Teraz na základe tohto ustanovenia vám de facto nariadim zavrieť prevádzku a to, že sa zavrie prevádzka znamená, že stratíte nejakú výnosovú stranu príjmu. Ale vy budete mať stále náklady. A mali by ste tieto straty, pretože vám to štát nariadil, znášať sami? Pozor, toto asi nebolo tak myslené a štát by to mal nejakým spôsobom kompenzovať. Otázkou je, či tie kompenzačné opatrenia sú dostatočné, či sú dostatočne rýchle, adresné a či naozaj fungujú,“ uviedol odborník. „Myslím si, že budeme mať celkom slušné množstvo súdnych sporov. Ako dopadnú? Ťažko predpovedať,“ uzavrel.
Ako sme vás už skôr informovali, desiatky Slovákov ešte 12. apríla tohto podali podnet na Medzinárodný trestný súd v Haagu za vykonanie nepovolených medicínskych experimentov súvisiacich s celoplošným testovaním. O čo presne ide sa dočítate v inom článku.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Budú padať žaloby!? Pandémiu naša vláda nezvládla úplne na jednotku