eReport.sk
Vojaci KFOR (vpredu) a kosovskí policajti hliadkujú pred budovou mestského úradu. Archívne foto: tasr

Bude sa opakovať scenár z 90-tych rokov? NATO sa zapája do kosovsko-srbského konfliktu!

Bude sa opakovať scenár z 90-tych rokov?Severoatlantická aliancia v utorok oznámila, že po násilnostiach na severe Kosova, pri ktorých bolo zranených 30 vojakov mierových síl pod vedením NATO, vysiela do Kosova posily.

Bude sa opakovať scenár z 90-tych rokov?

„Nasadenie ďalších síl NATO v Kosove má zabezpečiť, aby sily KFOR mali kapacity potrebné na udržanie bezpečnosti v súlade s mandátom Bezpečnostnej rady OSN,“ uviedol vo vyhlásení admirál Stuart B. Munsch, veliteľ veliteľstva spojeneckých síl v Neapole. Dodal, že „násilie sa musí skončiť“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľudia protestujú proti násiliu v Belehrade v piatok 12. mája 2023.
  2. Lídri Rady Európy počúvajú videoprejav ukrajinského prezidenta Zelenského.
  3. Záchranné tímy a stovky vojakov nasadili v pondelok do povodňami postihnutých oblastí v Chorvátsku
  4. Srbský tenista Novak Djokovič

Potýčky vypukli, keď srbská väčšina na severe Kosova nesúhlasila s tým, aby sa funkcií starostov štyroch obcí ujali zvolení zástupcovia albánskej národnosti. Najviac napätá bola situácia v obci Zvečan, kde v pondelok došlo k násilným zrážkam, pri ktorých bolo zranených 19 maďarských a 11 talianskych príslušníkov misie KFOR. Zranenia utrpelo a 52 srbských demonštrantov.

Situácia na severe Kosova zostáva napätá aj v utorok. Podľa agentúrnych správ sa srbskí demonštranti naďalej zhromažďovali pred obcou Zvečan.

Bojkot volieb

Srbi v apríli bojkotovali komunálne voľby v lokalitách na severe Kosova. Výsledkom volieb bolo zvolenie albánskych starostov s účasťou nižšou ako 3,5 percenta. Títo starostovia zložili minulý týždeň prísahu vláde premiéra Albina Kurtiho. A to napriek výzvam Európskej únie a Spojených štátov na zmierenie komunít.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude sa opakovať scenár z 90-tych rokov? NATO sa zapája do kosovsko-srbského konfliktu!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php