eReport.sk
Istropolis sa má búrať, foto: profimedia

Bude Istropolis zachovaný? Kultúrna komisia vyzvala investora, aby našiel riešenie bez demolácie

AKTUALIZOVANÉ Komisia pre kultúru, médiá a ochranu kultúrneho dedičstva pri Mestskom zastupiteľstve v Bratislave vyzvala investora, aby hľadal riešenia, ktoré zachovajú budovu Istropolisu. Informoval predseda komisie Matej Vagač.

Požadujú jeho zachovanie

Členovia komisie uznesením zároveň vyzývajú investora, aby sa správal úctivo k architektonickým a kultúrnym hodnotám, ako aj k architektúre kultúrno-spoločenského komplexu Istropolis. Vyjadrili nevôľu s jeho búraním. „Apelujú, aby zainteresované strany hľadali riešenie v prospech rozšírenia a zachovania už existujúcej kultúrnej infraštruktúry hlavného mesta Slovenska  Bratislavy. Bratislava opakovane prichádza o kultúrne miesta, spoločenské priestory ako napríklad PKO, Amfiteáter, Divadlo Astorka, Stoka, kiná a iné,“ píše sa v stanovisku.

Potvrdzuje to dlhoročný trend likvidácie objektov

Šéfa komisie mrzí, že zbúranie Istropolisu „potvrdí dlhoročný trend likvidácie významných kultúrno-spoločenských objektov a komplexov architektúry z predchádzajúceho obdobia rozvoja Bratislavy„, ktorý určujú najmä majitelia pozemkov a nehnuteľností, pričom patria do kultúrneho dedičstva mesta. Podobne to vnímajú ďalší členovia komisie. Historik umenia Slovenskej akadémie vied Peter Szalay upozornil, že „architektonický komplex Istropolisu je synonymom modernej architektúry v Bratislave a jeho zbúranie bude znamenať ďalšiu stratu historickej pamäte“.

Bude vás zaujímať:

  1. Robert Fico ako premiér a Ivan Korčok ako štátny tajomník rezortu zahraničia v októbri 2017.
  2. Exminister financií a podpredseda strany Smer-SD, Ladislav Kamenický.
  3. Robert Fico počas tlačovej konferencii

Člen komisie a poslanec mestského zastupiteľstva Adam Berka zas hovorí o strate hodnôt historických, umeleckých a architektonických aj o rozpore s princípmi ekologickej udržateľnosti. Poslankyňa Lucia Štasselová podotkla, že hoci mesto dobieha svoje resty v oblasti kultúry, chýba mu odvážna vízia, ktorá by posilnila identitu Bratislavy ako mesta kultúry, v ktorej by úcta a znovuoživenie predchádzajúcich architektonických počinov bola jej súčasťou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude Istropolis zachovaný? Kultúrna komisia vyzvala investora, aby našiel riešenie bez demolácie

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti