eReport.sk
Henry Kissinger
Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger. Zdroj: wikimedia.som

Legenda diplomacie Kissinger v Číne: Apelujem na mierové rokovania a varujem pred treťou svetovou vojnou!


Bude ho niekto počúvať? To je otázne. Diplomat Henry Kissinger má rovných sto rokov. Aj preto ho niektorí „dobrodinci“ označujú za senilného pána, ktorý nevie, čo hovorí. Napriek úctyhodnému veku sa vybral do Číny. Aby rokoval o situácii na Ukrajine, ale i o napätých vzťahoch Ameriky s Čínou. Nie je to po prvýkrát, čo sa Kissinger snaží ukončiť vojnu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zákon hovorí jasne
  2. Ruský prezident Vladimir Putin
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Čínska štátna televízia CCTV vo svojej reportáži vyzdvihla kľúčovú rolu 100-ročného amerického štátnika pri nadväzovaní vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom v 70. rokoch 20. storočia.

Diplomat a spisovateľ sa v Pekingu stretol s vysoko postaveným čínskym diplomatom Wang Im. Prijal ho i prezident Si Ťin-pching.

Žiada mier

„Spojené štáty a Čína by mali medzi sebou odstrániť napätie, žiť v mieri a vyhýbaťsa konfrontácii,“ citovalo Kissingera čínske ministerstvo obrany. Podľa skúseného diplomata, dejiny ukazujú, že Čína a Spojené štáty si nemôžu dovoliť sa navzájom považovať za protivníkov.

Wang počas svojho stretnutia s Kissingerom odovzdal súčasnému vedeniu Spojených štátov aj jasný odkaz – „Snaha Ameriky transformovať Čínu podľa jej vzoru je nemožná a nesprávna. Takisto snažiť sa Čínu blokovať a izolovať.“

Čínsky diplomat taktiež vzdal Kissingerovi hold, keď uviedol, že „politika USA voči Číne si vyžaduje diplomatickú múdrosť v štýle Kissingera a politickú odvahu v štýle Nixona“.

Vojna vo Vietname

Agentúra AFP dodáva, že Kissinger, vtedy pôsobiaci ako poradca pre národnú bezpečnosť, v júli 1971 tajne odletel do Číny. Kde mal nadviazať vzťahy s komunistickou Čínou.

To vydláždilo cestu prvej oficiálnej návšteve prezidenta USA Richarda Nixona v Pekingu, ktorý sa snažil dosiahnuť prelom v studenej vojne a získať pomoc pri ukončení vietnamskej vojny.„Kissinger navštívil od roku 1971 Čínu viac ako stokrát,“ uviedla CCTV.

Bude ho niekto počúvať?

Pre mnohých je tento skúsený diplomat „personou non grata“ lebo sa, rovnako ako hlava katolíckej cirkvi, pápež František, opakovane vyjadril, že nie je pravdou, že vojna na Ukrajine nebola ničím a nikým vyprovokovaná. Preto je otázne, či niekto jeho volanie po mieri aj začuje..

Naposledy sa voči jeho slovám ostro ohradil bývalý komik a herec, dnes prezident Ukrajiny Zelenskyj. Ktorý tvrdí, spolu s kolektívnym západom, že všetko je len chybou Ruska.

Zdroj: tasr, Standard, CNN

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Legenda diplomacie Kissinger v Číne: Apelujem na mierové rokovania a varujem pred treťou svetovou vojnou!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre