eReport.sk
Henry Kissinger
Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger. Zdroj: wikimedia.som

Exdiplomat Kissinger varuje: Poníženie Ruska by viedlo k rozpútaniu jadrového chaosu!

Exdiplomat Kissinger varuje. Blíži sa čas na vyjednanie mieru na Ukrajine, aby sa znížilo riziko vzniku ďalšej zničujúcej svetovej vojny. No sny o ponížení alebo rozpade Ruska by mohli viesť k rozpútaniu jadrového chaosu. Uviedol to bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger v článku zverejnenom v časopise The Spectator, informuje TASR podľa nedeľňajšej správy denníka The Guardian.

Kissinger architektom „détente“

Kissinger (99) je jedným z architektov politiky „détente“. Tá v čase studenej vojny prispela k zníženiu napätia medzi Spojeným štátmi a Sovietskym zväzom. Bol ministrom zahraničných vecí USA vo vláde amerických prezidentov Richarda Nixona a Geralda Forda a od roku 2000 sa niekoľkokrát stretol aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Blíži sa čas, keď sa bude stavať na strategických zmenách, ktoré už boli dosiahnuté, a na ich integráciu do novej štruktúry, ktorá bude smerovať k dosiahnutiu mieru prostredníctvom rokovaní,“ napísal Kissinger v článku s názvom „Ako sa sa vyhnúť ďalšej svetovej vojne“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zelenskyj tvrdo apeluje na spojencov
  2. Stret armád
  3. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
  4. Európska centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu
  5. Putin je šialený

Kremeľ pritom uvádza, že Ukrajina musí uznať ruskú anexiu jej južných a východných administratívnych celkov. Ukrajina naopak v rámci mierovej dohody žiada odchod všetkých ruských vojakov. Z ich ukrajinského územia vrátane Krymského polostrova, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Mierový proces spojenia Ukrajiny s NATO

„Mierový proces by mal spojiť Ukrajinu so Severoatlantickou alianciou – bez ohľadu na to, ako to bude vyjadrené. Alternatíva súvisiaca s neutralitou už viac nedáva zmysel,“ myslí si bývalý šéf americkej diplomacie. Kissinger ďalej naznačil, že ak sa ukáže, že je nemožné vrátiť sa k stavu, ktorý v ukrajinskom konflikte nastal v roku 2014. Následne by mali byť usporiadané v ukrajinských oblastiach, na ktoré si Rusko robí nároky, medzinárodne pozorované referendá.

Exdiplomat Kissinger varuje:

Bývalý americký diplomat ďalej varoval. Snaha urobiť z Ruska „bezmocnú“ krajinu, alebo dokonca dosiahnuť jeho rozpad, by mohla viesť k rozpútaniu chaosu. „Rozpad Ruska alebo zničenie jeho schopnosti tvoriť strategickú politiku by mohli premeniť ruské územie pozostávajúce z 11 časových pásiem na vákuum plné sporov,“ napísal Kissinger.

Zdroj: tasr/theGuardian


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exdiplomat Kissinger varuje: Poníženie Ruska by viedlo k rozpútaniu jadrového chaosu!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti