V téme sexuálnej výchovy na školách sa detský komisár Mikloško s poradcom Brixim zhodujú, že rodičia majú právo rozhodovať o spôsobe výchovy svojho dieťaťa. Brixi považuje vnášanie progresívnych ideológií do škôl za veľký problém.
V štúdiu eReportu sa Fedor Flašík rozprával s Jozef Mikloškom, Komisárom pre deti a Ottom Brixim, odborným poradcom Komisára pre deti. Témou relácie bol okrem iného aj ich názor na snahu mimovládnych organizácií vstupovať do škôl s témou sexuálnej výchovy, ďalej témy duševného zdravia detí na Slovensku, či ako vnímajú šikanu.
Rodina je základ
Ako v úvode uviedol Jozef Mikloško, základom pre vznik inštitútu Komisára pre deti je medzinárodný dokument Dohovor o právach dieťaťa, ktorý podpísalo aj Slovensko. Úlohou Komisára pre deti je dohliadať na dodržiavanie tohto dokumentu. Komisár je teda nezávislým obhajcom detských práv a je volený parlamentom, vysvetlil Mikloško.
Z reprezentatívneho výskumu, ktorý si dal detský komisár vypracovať, podľa jeho slov vyšlo, že deti zdôrazňujú význam rodiny v ich životoch. „Ukázalo sa, že keď má dieťa normálne naplnené potreby v rodine, je to pre neho najlepšia ochrana pred všetkými negatívnymi javmi,“ zdôraznil. Výskum ďalej ukázal, že ak rodina nefunguje, dôležité je prostredie dospelých ľudí, v ktorom sa dieťa denne pohybuje. Výsledky ďalej potvrdili nárast výskytu problémov s duševným zdravím, strach z chudoby a rozšírené sú aj obavy z násilia.
Rozšírená chudoba
„Na Slovensku je asi 37 percent detí v jednorodičovských rodinách a 34 percent detí v mnohodetných rodinách ohrozených chudobou. Zároveň 21 percent domácnosti žije pod hranicou chudoby. Takže asi štvrtina detí na Slovensku žije v ohrození chudobou,“ uviedol komisár. Podľa jeho poradcu Brixiho je Slovensko z pohľadu chudoby v mimoriadne zlom stave. „Máme takmer milión ľudí, ktorí sú priamo ohrození chudobou a máme ďalší státisíce, ktoré spadajú do kategórie pracujúcej chudoby,“ upozornil.
V súvislosti s duševným zdravím detí je situácia podľa Mikloška, ktorý je aj detským lekárom so špecializáciou práve na duševné zdravie v rannom detstve, alarmujúca. „Čísla sú zlé. A najviac narastajú strachy, depresie, úzkosti. Podľa detí sú spúšťačmi samota a pocit zlyhania. V minulosti to boli konflikty, rodinné problémy. Dnes je to pocit zlyhania kvôli vysokým nárokom kladeným na deti,“ uviedol komisár a dodal, že samovraždy sú dnes po autonehodách na druhom mieste u mladistvých ako príčina úmrtia.
Zákaz mobilov na školách
V prípade problému šikany je podľa poradcu Brixiho potrebné zdôrazniť existenciu smernice o riešení šikany na školách. „Túto smernicu prijala ešte bývalá pani ministerka Lubyová a je to dobrá smernica. Školy preto presne vedia, ako sa majú správať. Ako majú zaobchádzať s tým, ktorý šikanuje aj so šikanovaným. Napriek tomu to mnohé školy neaplikujú v praxi,“ skonštatoval Brixi. Dodal, že prvým faktorom na ceste k náprave je, že škola, rodina a deti vždy musia byť navzájom súčinní.
V tejto súvislosti komisár Mikloško uviedol príklad Francúzska, kde po zákaze používania mobilných telefónov v škole zásadných spôsobom klesol počet prípadov šikany. „Regulácia mobilov je naozaj potrebná,“ vyjadril presvedčenie.
Mohlo by vás zaujímať
„Škola bola odjakživa vnímaná ako bezpečný prístav, kam deti prišli, cítili sa tam bezpečne a odišli vzdelané a vychované. Toto sa dnes mnohokrát vytráca,“ povedal Brixi v odpovedi na otázku o upadajúcej úrovne vzdelávania. Za problém považuje, že školy sú preťažené a na deti je vyvíjaný tlak v každej oblasti života. „Výsledok je, že deti hlúpnu. Javí sa to ako vzdelanostná tragédia. Niekde v samotnom systéme je problém,“ myslí si.
Zhubné progresívne ideológie
V téme sexuálnej výchovy na školách sa komisár aj jeho poradca zhodujú, že rodičia majú právo rozhodovať o spôsobe výchovy svojho dieťaťa. Podľa komisára je dôležité rozlišovať prevenciu proti zneužívaniu a sexuálnu výchovu a zároveň vek dieťaťa. „Sexuálna výchova pred pubertou je veľmi zložitá a veľmi opatrne ju treba vykonávať. Zo zahraničia máme veľmi negatívne skúsenosti,“ zdôraznil.
„Každý rodič má právo rozhodnúť, akým spôsobom a akým smerom bude vzdelávať svoje dieťa aj v oblasti sexuálnej výchovy. Osobne som veľký odporca vnucovania akýchkoľvek zhubných progresívnych inotvarov vo vzťahu k vzdelávaniu detí,“ poznamenal Brixi. Dodal, že považuje za nebezpečné podsúvať malým deťom na školách názory ako vnímať sexualitu a pohlavia.
Zdroj: eReport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Brixi v Bez cenzúry: Som odporca zhubných progresívnych ideológií na školách