eReport.sk
Britániu trápia rekordné horúčavy. Na snímke Londýn. Foto: tasr/ap

Britániu sužujú historicky rekordné teplá, v Londýne namerali 40°C. Rušia lety aj železničné spojenia

Teplota v Británii v utorok po prvý raz v histórii meraní prekročila hranicu 40 stupňov Celzia. Meteorologická služba Met Office namerala na londýnskom letisku Heathrow 40,2 stupňa, informuje agentúra AFP s tým, že teploty budú zrejme ešte stúpať. Ide pritom o krajinu známu svojím chladnejším podnebím.

Tieto údaje boli zverejnené len hodinu po tom, čo bol hlásený nový teplotný rekord 39,1 stupňa Celzia. Túto teplotu namerali v obci Charlwood v grófstve Surrey na juhovýchode Anglicka.    

Predošlý rekordný záznam pochádzal z roku 2019, keď v botanickej záhrade v meste Cambridge na východe Anglicka namerali 38,7 stupňa Celzia. Počas noci z pondelka na utorok bol prekonaný aj britský nočný teplotný rekord – v Kenley v grófstve Surrey zaznamenali 25,8 stupňa Celzia.

Mohlo by vás zaujímať

  1. hasiči sa snažia uhasiť plamene šíriace sa v lesnom poraste počas lesného požiaru
  2. Európu sužujú extrémne horúčavy
  3. hasiči sa snažia uhasiť plamene šíriace sa v lesnom poraste počas lesného požiaru

Na utorok sú v Británii podľa predpovedí počasia hlásené teploty až do výšky 41 stupňov Celzia, pričom v celom Anglicku platí najvyšší stupeň výstrahy. Vlna horúčav momentálne zasiahla severozápad Európy. Televízia Sky News poznamenala, že v Británii je v súčasnosti teplejšie než na 98,8 percenta planéty.

Horúčavy zatvárajú v Británii železničné stanice a rušia spojenia. Foto: tasr/ap

Tlačová agentúra AP píše, že jedna z najrušnejších železničných staníc v Británii, Kings Cross Station v Londýne, v týchto chvíľach zíva prázdnotou, keďže pre horúčavy prerušili vlakové spojenie medzi Londýnom a severným Anglickom a Škótskom. Londýnske letisko Luton uzavrelo vzletovú a pristávaciu dráhu, ktorú poškodilo teplo.

Počas tejto vlny horúčav sa v Británii utopili najmenej piati ľudia, keď sa snažili osviežiť v riekach či jazerách.

V Británii namerali rekordnú teplotu 40°C. Foto: tasr/ap

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Britániu sužujú historicky rekordné teplá, v Londýne namerali 40°C. Rušia lety aj železničné spojenia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php