eReport.sk
hasiči sa snažia uhasiť plamene šíriace sa v lesnom poraste počas lesného požiaru
Na ilustračnej snímke požiar lesa. Foto: tasr/ap

Francúzsko sužujú horúčavy, požiare v južnej Európe neutíchajú

Francúzsko vyhlásilo stav vysokej pohotovosti v reakcii na vlnu horúčav, ktorá v uplynulých dňoch zachvátila niektoré oblasti krajiny. Lesné požiare zúriace vo viacerých krajinách južnej Európy pritom stále neustupujú, informovala v pondelok agentúra AFP.

Meteorológovia predpovedali extrémne vysoké teploty pre 15 francúzskych departmentov, ktoré vyhlásili stav najvyššej pohotovosti. Novým teplotným rekordom bude tento týždeň zrejme čeliť aj Británia. Časti južnej Európy postihla už druhá vlna horúčav za uplynulé týždne. Lesné požiare vo Francúzsku, Grécku, Portugalsku a Španielsku zničili už tisícky hektárov porastov. Zhruba 16.000 tamojších obyvateľov i dovolenkárov muselo pred plameňmi ujsť.

Vedci tieto požiare pripisujú klimatickým zmenám a predpovedajú častejšie i intenzívnejšie vlny extrémneho počasia v podobe horúčav a období sucha. Teploty vo francúzskom departmente Landes v regióne Akvitánsko v pondelok podľa meteorológov presiahnu 42 stupňov. V Bretónsku, ktorému sa doposiaľ najhoršia vlna horúčav vyhla, môžu teploty stúpnuť na 40 stupňov Celzia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Francúzsko sužujú horúčavy, požiare v južnej Európe neutíchajú

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre