tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Británia sa háda s Európskou komisiou. Tá začala voči krajine konať a hrozí jej súdom!

Európska komisia (EK) spustila v piatok štyri nové právne konania voči Británii pre porušenie ustanovení dohody o brexite, ktoré sa týkajú dodávky tovarov do Severného Írska. Informovali o tom agentúry AFP a DPA. „Napriek opakovaným výzvam Európskeho parlamentu, 27 členských krajín EÚ a Európskej komisie na implementáciu Protokolu (o Severnom Írsku) tak vláda Spojeného kráľovstva neučinila,“ uvádza sa v piatkovom vyhlásení EK.      

Eurokomisia, ktorá už voči Británii v tejto súvislosti spustila niekoľko konaní, by mohla v ďalšej fáze predložiť celú záležitosť Európskemu súdnemu dvoru (ECJ). Ten by následne mohol Spojenému kráľovstvu uložiť pokutu za porušenie vzájomných dohôd.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Britský premiér Boris Johnson.
  2. Výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.
  3. Premiér Poľska Mateusz Morawiecki.
  4. Britský premiér Boris Johnson.

Európska únia odmieta snahy Británie o prijatie legislatívy, ktorá by zrušila niektoré z pravidiel pobrexitového obchodu so Severným Írskom, na ktorých sa Londýn dohodol s Bruselom v roku 2020 v rámci dohody o brexite. Tento zákon, ktorý by jednostranne nahradil tzv. Severoírsky protokol, momentálne prechádza schvaľovacím konaním v britskom parlamente. Cieľom protokolu bolo zabrániť obnoveniu fyzickej hranice medzi britským Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členským štátom Európskej únie.

Britská vláda viní EÚ z autoritatívneho prístupu k pohybu tovarov medzi Britániou a Severným Írskom. Tvrdí, že nová legislatíva vnesie do protokolu len „pomerne drobné“ zmeny, ktoré uľahčia obchod v rámci Spojeného kráľovstva. Británia v rámci nového zákona plánuje zrušiť niektoré kontroly tovarov smerujúcich do Severného Írska zo zvyšku Spojeného kráľovstva. EÚ odmieta akékoľvek úpravy protokolu, na základe ktorého sa vykonávajú colné kontroly tovarov v severoírskych prístavoch, a to aj v prípade tovarov prichádzajúcich z Británie.

Komisia bola podľa svojho piatkového vyhlásenia donútená konať, pretože britská vláda už od februára odmieta o tejto problematike viesť „zmysluplnú diskusiu“. Londýn naopak viní z odmietania rokovaní eurokomisiu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Británia sa háda s Európskou komisiou. Tá začala voči krajine konať a hrozí jej súdom!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku