eReport.sk
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. Foto: tasr/ap

BBC: Johnson sa v Severnom Írsku pokúsi vyriešiť dôsledky dohody o brexite


Britský premiér Boris Johnson odcestoval v pondelok do Belfastu s cieľom pokúsiť sa vyriešiť dôsledky dohody o brexite. TASR správu prevzala z agentúry AFP a stanice BBC.

Tieto dôsledky – známe ako protokol – zahŕňajú colné kontroly na tovar prichádzajúci do Severného Írska z Anglicka, Škótska a Walesu, a vzťahujú sa aj na regionálnu vládu v Severnom Írsku, pripomína BBC. „Vláda Spojeného kráľovstva sa bude podieľať na zabezpečení politického mieru a demokracie, (všetky predmetné) strany sa však musia zísť s cieľom znovu zaviesť rozdelenie moci,“ uviedol Johnson na Twitteri.

Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá v regionálnych voľbách 5. mája skončila na druhom mieste, nesúhlasí s protokolom o Írsku a Severnom Írsku. Toto opatrenie podľa DUP Severné Írsko odpojí od zvyšku Spojeného kráľovstva, píše BBC. Demokratická unionistická strana účasť na tvorbe vlády odmieta a podmieňuje ju zmenou protokolu. Vo voľbách zvíťazila nacionalistická írska strana Sinn Féin, ktorá tak sa tým po prvý raz stala politickým subjektom s najväčším zastúpením v parlamente Severného Írska (v Stormonte).

Protokol o Írsku a Severnom Írsku je súčasťou dohody o vystúpení Británie z EÚ a jeho cieľom je zabrániť obnoveniu fyzickej hranice medzi britským Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členským štátom Európskej únie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

BBC: Johnson sa v Severnom Írsku pokúsi vyriešiť dôsledky dohody o brexite

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: