eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Bude Škótsko nezávislé od Veľkej Británie? Sturgeonová chce o tom vyhlásiť referendum

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v utorok navrhla, aby sa v Škótsku konalo konzultatívne referendum o vyhlásení nezávislosti od Veľkej Británie, a to 19. októbra budúceho roku. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr AFP a DPA.

Bude nezávislé?

O konaní referenda by mal rozhodovať škótsky parlament. Sturgeonová však pripustila, že Škótsko samotné napokon nebude môcť zorganizovať referendum bez súhlasu Londýna. Na možnosť usporiadania referenda sa chce škótska premiérka spýtať aj Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva.

V predošlom referende chcela väčšina obyvateľov zotrvať v Spojenom kráľovstve

Referendová otázka má znieť rovnako ako v roku 2014: „Malo by sa Škótsko stať nezávislou krajinou?“ Agentúra AP pripomína, že 55 percent Škótov v referende v roku 2014 hlasovalo za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.

Centrálna vláda Borisa Johnsona odmieta usporiadanie nového referenda o nezávislosti Škótska tvrdiac, že túto záležitosť už vyriešilo hlasovanie v roku 2014. Sturgeonová, ktorá je predsedníčkou Škótskej národnej strany, však tvrdí, že situácia sa odvtedy v dôsledku brexitu zmenila.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľudia protestujú proti prudko stúpajúcim životným nákladom v Londýne v sobotu 18. júna 2022.

Opozičné strany Sturgeonovú kritizujú za jej „posadnutosť“ ďalším referendom a zdôrazňujú, že by sa radšej mala zaujímať o praktickejšie veci, ako napríklad rast životných nákladov v Škótsku.

Zdroj: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude Škótsko nezávislé od Veľkej Británie? Sturgeonová chce o tom vyhlásiť referendum

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti