eReport.sk
Boris Kollár. Foto: tasr

VIDEO Boris Kollár: Nebudeme robiť žiadne prieky, vypísal by som predčasné voľby!

AKTUALIZOVANÉ – Šéf parlamentu Boris Kollár zaujal v stredu večer oficiálne stanovisko hnutia Sme rodina po rokovaniach koaličnej rady. Tvrdí, že požiadavka na rekonštrukciu vlády je závažná vec a musí k tomu zvolať predsedníctvo svojej strany. V prípade, ak by napriek všetkému úsiliu k dohode nedošlo, hovorí, že Sme rodina nebude robiť žiadne prieky a bezodkladne ako šéf parlamentu, vypíše predčasné voľby. K situácii sa vyjadrili aj Sulík a Remišová.

Kollár sa po rokovaní koaličnej rady poďakoval vládnym partnerom, že jeho pozvanie prijali. “Chcem na začiatok poďakovať našim koaličným partnerom, že prišli a prejavili ochotu riešiť túto vec. Za nás môžem povedať stanovisko, že tak závažné veci ako rekonštrukcia vlády, tak musím k tomu zvolať predsedníctvo strany a zároveň pozvem aj poslancov, čiže celý poslanecký klub, budeme k tomu sedieť v stredu. Skôr nemôžeme kvôli obmedzeniam, niektorí sú v karanténe. Takže, aby sme boli uznášaniaschopní a mohli povedať nejaké relevantné stanovisko za stranu,” vysvetlil Kollár.

Sú predbežne prístupní k rokovaniu o rekonštrukcii

Dodal, že nechce, aby stanovisko Sme rodina bolo iba o jeho názore. “Toto je veľmi závažná vec, toto nemôžem rozhodnúť sám, alebo len s podpredsedami. Takže budeme sedieť v stredu a v stredu budeme tlmočiť našim partnerom v koalícii naše stanovisko. Rozhodne môžem povedať za mňa, že sme predbežne prístupní k rokovaniu o nejakej rekonštrukcii, o nejakej forme rekonštrukcie vlády, rozhodne nie sme za jej položenie alebo predčasné voľby,” podčiarkol líder Sme rodina.

Nebudú robiť prieky, predčasné voľby vypíše

Na záver uviedol, že pri najhoršom scenári, teda keby sa v koalícii na rekonštrukcii vlády dohodnúť nepodarilo, nebudú “robiť žiadne prieky”: “Cez to všetko, keď koaliční partneri k tomu dospejú, že to proste až dotlačia tú koalíciu, tak s tým samozrejme nemôžeme nič robiť, my nebudeme robiť žiadne prieky a rozhodne v najkratšom termíne, samozrejme, by som potom vypísal predčasné voľby.”

Lídri sa podľa neho nerozprávali, či by mal premiér Igor Matovič (OĽANO) odísť zo svojho postu a kto by ho mohol nahradiť. Matovič bol podľa neho konštruktívny. Zároveň Kollár nepovedal, či má minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) dôveru Sme rodina. Ak by zlyhal niekto z ministrov Sme rodina, Kollár by podľa jeho slov rozmýšľal o výmene svojich ministrov. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou sa neplánuje stretnúť.

V strane Za ľudí boli sú na stole všetky alternatívy

Vicepremiérka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová po koaličnej rade povedala, že po roku vlády stoja pred hlbokou sebareflexiou, situácia je podľa nej vážna. Dodala, že rekonštrukcia vlády je na stole. “V záujme partnerov je, aby koalícia vydržala,” doplnila.

V strane Za ľudí boli podľa nej na stole všetky alternatívy aj v súvislosti s rekonštrukciou vlády. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) dodala, že ak by to bolo nevyhnutné, môže odísť zo svojho postu.

OĽANO má podľa Sulíka svoje ľudské zdroje

SaS chce podľa jej šéfa Richarda Sulíka rekonštrukciu vlády. “Mali by ísť všetky mená na stôl vrátane premiéra. Nijak to nesúvisí s vakcínami,” skonštatoval. Premiér podľa neho nie je veľmi spôsobilý viesť vládu. Dôvodom pre rekonštrukciu vlády je podľa neho celý rad okolností, mnoho nešťastných vyjadrení či chaotických zmien. “Myslíme si, že by sme mali poctivo a otvorene diskutovať o rekonštrukcii vlády, nie iba o výmene ministra zdravotníctva,” doplnil Sulík. Ak sa majú rozprávať o výmene Matoviča na poste premiéra, OĽANO má podľa neho svoje ľudské zdroje.

Premiér sa po koaličnej rade pred novinárov nepostavil. Ešte pred ňou vyzval cez médiá Sulíka a Remišovú, aby nepolitikárčili a nevyužívali vakcínu Sputnik V ako zámienku na rozpad vládnej koalície.

Zdroj: tasr, ereport

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity