Hnutie Sme rodina na svojom nedávnom sneme predstavilo svoje priority, s ktorými chce osloviť voličov v nadchádzajúcich voľbách. Podľa vyjadrenia predsedu hnutia Borisa Kollára ide o najzásadnejšie problémy, ktoré potrebuje Slovensko neodkladne riešiť. Jedným z nich sú vysoké ceny potravín.
Za vysokými cenami potravín u nás stoja v prvom rade obchodné reťazce, ktoré si ceny svojvoľne diktujú. Ich marže údajne dosahujú v niektorých prípadoch až 60 % z ceny potraviny. Podľa B. Kollára jediným riešením, ako ceny znížiť, je vytvoriť veľkým obchodným reťazcom adekvátnu konkurenciu. A tou by mal byť štát píše Kollár na sociálnej sieti.
Chceme vybudovať reťazec
„My chceme vybudovať kompletný potravinový reťazec od produkcie cez výkup, spracovanie a dopravu až po predaj potravín. A to pod hlavičkou štátu, konkrétne pod značkou štátnej organizácie Agrokomplex. Nie, nejde o žiadne znárodňovanie či zoštátňovanie. Ide o to, že jedine takto dokážeme konkurovať tlaku nadnárodných obchodných reťazcov, ktoré svojimi cenami likvidujú našich domácich poľnohospodárov,“ povedal Boris Kollár.
Dnes je situácia taká, že Slovensko väčšinu svojej produkcie nespracováva doma, ale lacno vyváža do iných krajín a následne draho dováža spracované zvonka. „Denne dovážame 1000 až 1200 kamiónov potravín,“ hovorí Kollár.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Riešením má byť už spomenuté vybudovanie štátneho potravinového reťazca, v rámci ktorého sa budú dopestované suroviny v maximálne možnej miere spracovávať doma. Na Slovensku máme stovky starých hospodárskych dvorov a družstiev, ktoré sú na spracovanie potravín ako stvorené. Potrebné je ich majetkové vysporiadanie, ktoré bude realizovať štát a následné oživenie a rekonštrukcia. Prepravu potravín by zabezpečovala štátna spoločnosť Cargo. A posledným článkom v reťazci by bol predaj lokálnych, slovenských potravín cez vlastnú sieť predajní.
Riešenie? Postaviť na nohy poľnohospodárstvo
„Takýmto spôsobom sa nám podarí znížiť našu závislosť na dovoze a zvýšiť podiel slovenských potravín v obchodoch. Takto postavíme na nohy slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo, ktoré sa stanú konkurencieschopnými. Vytvoríme nové pracovné miesta pre ľudí, ktorí žijú mimo veľkých miest. A v neposlednom rade takto dosiahneme aj zníženie cien potravín pre ľudí,“ vysvetľuje Kollár.
K zníženiu cien by malo prispieť aj zavedenie prenosu daňovej povinnosti na DPH na konečného predajcu, teda maloobchod. Znamená to, že jednotlivé články reťazca si nebudú účtovať DPH. Takýto systém funguje napríklad v stavebníctve.
Nie je to náš výmysel
„Štátny potravinový reťazec nie je ničím novým. Nie je to náš výmysel. Funguje to v Bavorsku, Tirolsku či v Poľsku. Tak prečo by to nemohlo fungovať aj u nás? Napríklad Poľské národné potravinové centrum zabezpečuje, že až 80 % potravín predaných v Poľsku, je od domácich producentov. Naším cieľom je zvýšiť do budúcnosti potravinovú sebestačnosť Slovenska, posilniť našu vyjednávaciu pozíciu voči obchodným reťazcom a dostať na naše stoly kvalitné, slovenské potraviny za primerané ceny,“ píše Kolár.
„Som presvedčený, že toto dosiahneme jedine s pomocou štátu, ktorý sa v tomto segmente musí stať silným hráčom voči zahraničným potravinovým a obchodným reťazcom,“ povedal na záver Boris Kollár.
Zdroj: SME RODINA
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Boris Kollár: Chceme riešiť vysoké ceny potravín!