eReport.sk
Juraj Blanár
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SSD). Foto: FB / Juraj Blanár

Blanár splnil sľub: U ruského šéfa diplomacie Lavrova apeloval na skoré obnovenie mierových rokovaní

Slovenská opozícia smerom ku koalícii hovorí, že ich vyjadrenia o mieri na Ukrajine sú iba prázdne slová, ktoré nikdy nenaplnia. Že sa o to aspoň pokúšajú svedčí aj konanie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára, ktorý pri stretnutí s ruským šéfom diplomacie Sergejom Lavrovom apeloval na skoré obnovenie mierových rokovaní s Ukrajinou. Či to pomôže nevedno, ale, na rozdiel od ostatných „mierotvorcov“, to aspoň skúsil.

Stretnutie na žiadosť ruskej strany

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) počas stretnutia s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v tureckej Antalyi apeloval na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov. Zdôraznil mu tiež, že to, čo sa stalo na Ukrajine, sa nikdy nemalo stať. Vyplýva to zo stanoviska Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR, o ktorom informuje TASR.

Blanár sa s Lavrovom stretol na žiadosť ruskej strany. „Bez komunikácie sa nikdy nenájde diplomatické riešenie kríz a bez diplomatického riešenia sa žiadne vojny neskončia,“ povedal Blanár po schôdzke. Šéfovi ruskej diplomacie tlmočil aj postoj vlády SR, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské riešenie.

Bez komunikácie sa nikdy nenájde diplomatické riešenie kríz a bez diplomatického riešenia sa žiadne vojny neskončia.

Juraj Blanár, minister zahraničných vecí Slovenska a podpredseda strany Smer-SSD

„Informoval som ho tiež o pozícii vlády SR postavenej na rešpektovaní základných princípov medzinárodného práva, ako je územná celistvosť a suverenita členských krajín, ukotvených v Charte OSN. Apeloval som na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. Ruskému ministrovi tiež zdôraznil, že „to, čo sa stalo na Ukrajine, sa nikdy nemalo stať“.

Juraj Blanár dodal, že Slovensko je proti vytváraniu akejkoľvek železnej opony medzi Ruskom a Európskou úniou. „Musia sa hľadať také riešenia, ktoré budú garantovať bezpečnosť a mier,“ doplnil. Lavrova zároveň ubezpečil, že Slovensko nepošle na ukrajinské územie žiadneho slovenského vojaka.

Chceme prímerie aj na Blízkom východe

Minister zahraničných vecí sa zúčastnil na treťom ročníku diplomatického fóra v tureckej Antalyi, organizovaného pod záštitou prezidenta Tureckej republiky Recepa Tayyipa Erdogana. Na platforme s cieľom hľadania mierových riešení sa zúčastnilo viac ako 20 najvyšších predstaviteľov štátov a vlád, vyše 60 ministrov zahraničných vecí a dve desiatky predstaviteľov medzinárodných organizácií. Blanár sa okrem iných rokovaní stretol v závere pracovnej cesty aj s ministrom zahraničných vecí Palestínskeho štátu Rijádom al-Malkím. Podľa Blanára je potrebné dohodnúť prímerie a obnoviť mierový proces.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tibor Gašpar
  2. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
  3. Šéf českej diplomacie Jan Lipavský označil v utorok na Twitteri kritiku ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na adresu prezidenta ČR Petra Pavla - pre jeho výroky o Číne a Ukrajine - za "smiešnu".
  4. Poľsko

Premiér Robert Fico (Smer-SD) o stretnutí Blanára s Lavrovom vedel a Blanárovi ho aj odporúčal. Stretnutie je podľa neho príkladom vyváženej a suverénnej slovenskej zahraničnej politiky. Pripomenul totiž aj nedávne stretnutie ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) s ministrom obrany USA Lloydom Austinom v Pentagone. Stretnutie kritizovala opozícia. PS to považuje za zvrat dlhodobého zahraničnopolitického smerovania SR a krok proti politike EÚ. SaS to označila za nepriateľské gesto voči našim spojencom. KDH zaujíma, či Blanár ruskému ministrovi povedal to, čo hovorí doma, teda slová o podpore Ukrajiny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blanár splnil sľub: U ruského šéfa diplomacie Lavrova apeloval na skoré obnovenie mierových rokovaní

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre