Podpredseda parlamentu a opozičnej strany Smer-SD Juraj Blanár tvrdí, že počet osôb a subjektov, ktoré volajú po mieri na Ukrajine, stúpa. Na tento svetový trend však zatiaľ nereaguje Európska únia, ani jej „hlavné mesto“ Brusel. Naša medzinárodná organizácia je pritom vytvorená vyslovene na myšlienke mieru. Postupy a vyhlásenia bruselských politikov a úradníkov teda nepríjemne prekvapujú mnohých. Vrátane Blanára.
„Dánsko by chcelo hostiť mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom už v júli. Aktuálne sa dánsky minister zahraničia vyjadril, že ´ak Ukrajina zistí, že nastal čas na takéto stretnutie, bolo by to fantastické´. Vo svete sú už iniciatívy za mierové rokovania. Čína po svojom 12-bodovom mierovom pláne aj s Brazíliou vyslali vyslancov do Moskvy a Kyjeva. Brazílsky premiér Lula da Silva sa nechal počuť, že vojna sa predlžuje tým, že sa dodávajú zbrane na Ukrajinu. Aj francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v Číne zaujímal o mierový plán, hoci primárne mu išlo o obchodné rokovania. Republikánski kandidáti na amerického prezidenta Donald Trump alebo guvernér Floridy Ron DeSantis, alebo najnovšie Robert F. Kennedy Jr., kandidát Demokratov, volajú po skončení tohto krviprelievania. Vyjadrenia pápeža Františka sú dlhodobo známe. Chystá sa tiež vyslať osobitných vyslancov do Moskvy a Kyjeva, aby rokovali o možnosti prímeria,“ uviedol na sociálnej sieti Blanár.
Na základe týchto krokov je zrejmé, že sa začína vyvíjať na Rusko a Ukrajinu prirodzený tlak, s cieľom upokojiť situáciu na našom kontinente.
Únia má páky, ktoré nevyužíva
Dnes je už zrejmé, že dodávky zbraní do konvenčnej vojny celé súperenie nerozhodnú, ale predĺžia. Lebo konvenčné víťazstvo si vieme predstaviť len ťažko. Brusel však aj tak trvá na svojom. Iní hľadajú cestu k uskutočneniu mierových rokovaní, ale Brusel, ktorý podporujú americkí (ale aj slovenskí) Demokrati, plánuje spoločné obstarávanie zbraní a ďalšie zbrojenie.
„Európska únia vznikla na mierových základoch po 2. svetovej vojne a mal by to byť jej prvoradý cieľ. Namiesto toho, aby jej najvyšší predstavitelia Ursula von der Leyenová, Roberta Metsolová a Josep Borrell tlačili od začiatku konfliktu v prvom rade na mierové urovnanie, tak cez Európsky mierový nástroj, ktorý by mal prispievať k budovaniu mieru, podporujú dodávky zbraní,“ pokračuje Blanár.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Smer sľubuje podporu mieru
Expert Smeru na zahraničnú politiku opakuje, že v prípade úspešných volieb bude cieľom Smeru, aby aktivity našej krajiny a partnerov smerovali k mieru, nie k vojne.
„Strana Smer – slovenská sociálna demokracia má jasný postoj, a tým je všemožne sa usilovať o mierové rokovania. Lebo to je jediné východisko, ako ukončiť vojnu a nezmyselné zabíjanie. Iné riešenie nemôže viesť k ničomu inému ako ku globálnemu konfliktu,“ dodal Blanár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Blanár je sklamaný z Bruselu: Mier na Ukrajine žiada pápež, Trump, aj Čína, ale Európa nie!