eReport.sk
Ukrajinskú kultúru je potrebné zachrániť.
Divadlo v Mariupole, foto:tasr

Ukrajinskú kultúru je potrebné zachrániť. Dohodli sa na tom ministri troch krajín

Ukrajinskú kultúru je potrebné zachrániť. Ministri kultúry Poľska, Ukrajiny a Litvy v utorok podpísali vyhlásenie o spolupráci pri ochrane ukrajinskej kultúry. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry PAP.

Dokument podpísali v juhopoľskom meste Krakov Piotr Glinski (Poľsko), Oleksandr Tkačenko (Ukrajina) a Simonas Kairys (Litva).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ukrajina údajne napadla Rusko
  2. Ústava sa porušovať nebude!
  3. Putin je nekompromisný
  4. Čaputovej priorita Ukrajina?
  5. Veľkorysá Únia

„Účelom dohody je podporiť záchranu a zachovanie kultúrneho dedičstva Ukrajiny, ktorému hrozí zničenie alebo poškodenie, s osobitným dôrazom na pamiatky svetového dedičstva UNESCO a pamiatky zapísané do predbežného zoznamu svetového dedičstva UNESCO,“ uvádza sa v dokumente.

Tieto tri krajiny sa tiež zaviazali spolupracovať na zdokumentovaní rozsahu kultúrnych strát v oblastiach postihnutých vojnou a podporiť prácu ukrajinských umelcov tým, že im umožnia pracovať v Poľsku a Litve.

V Poľsku začal výcvik pilotov

V Poľsku sa medzitým začal výcvik ukrajinských pilotov na obsluhu stíhačiek F-16, oznámil v utorok šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.

K tomuto kroku dochádza po tom, ako dal minulý týždeň prezident USA Joe Biden západným spojencom súhlas na začatie výcviku ukrajinských pilotov na obsluhu lietadiel F-16 americkej výroby. Tým sa položil základ pre ich prípadné poskytnutie Ukrajine.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajinskú kultúru je potrebné zachrániť. Dohodli sa na tom ministri troch krajín

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti