eReport.sk
V komerčnom chove nosníc v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno hygienici potvrdili vtáčiu chrípku. Ilustračné foto. Zdroj: tasr

Bizarné nariadenie? Európska únia chce evidovať každého jedného chovateľa sliepok

Podľa právneho predpisu Európskej komisie majú mať chovatelia povinnosť registrovať na úrade všetky svoje zvieratá. Týkať sa to má napríklad aj jednotlivých chovov hydiny na dvorcoch. České ministerstvo poľnohospodárstva dúfa, že bude môcť chov do 500 napríklad sliepok z povinnosti evidencie vybrať. Uvádza to portál asz.cz.

Bizarné nariadenie EÚ?

Právny predpis Európskej komisie vyvolal vlnu nevôle po celej Európe. Napríklad v Slovinsku vznikla petícia, ktorá sa proti nemu vymedzuje. „Európske nariadenie, ktoré nariaďuje evidenciu kurčiat na domácom dvore, aj keď je na dvore len jedno kurča, je pre Slovinsko neprijateľné,“ uviedla podľa portálu caszazemljo.si iniciátorka petície Irena Rotarová.

K už skôr schválenému právnemu predpisu stále nemajú štáty k dispozícii vykonávací akt. Preto nie je určené, či budú výnimky a aké pravidlá pre nich budú platiť. „Zatiaľ zostáva v platnosti predchádzajúci stav, keď evidencii nepodliehajú chovy do 500 kusov hydiny, chovy produkujúce násadové vajcia do 100 kusov a chovy s produkciou konzumných vajec neuvádzaných na trh (teda tak, ako to bolo v čase pred AHL),“ poznamenal pre TN.CZ hovorca ministerstva poľnohospodárstva Vojtěch Bílý. To by sa mohlo zmeniť, pokiaľ vo vykonávacom akte pravidlá výnimky určené nebudú.

Kontraproduktívne, alebo efektívne pravidlá

Pravidlá majú pomôcť s ochranou zdravia zvierat. Z právneho predpisu majú ale niektorí chovatelia obavy. „Už dlhé roky sa snažím o chov, ktorý je bezproblémový a bez akýchkoľvek nákaz. Prispieva k tomu moje chovateľské zariadenie. Samozrejme nikto nechce žiadnu infekciu do svojho chovu dostať a prísť tak o celú svoju prácu. Nemyslím si, že zavedenie administratívnych úkonov pre evidenciu zvierat vylepší zdravotný stav,“ napísal v pripomienkach Európskej komisii jeden z nich. Podľa pripomienky sa kvôli zložitej registrácii skôr obmedzia chovy. „Úplne tak vymiznú niektoré chované druhy zvierat. Chovateľstvo bolo vždy záujmovou činnosťou nadšencov a týmto dôjde k jej vymiznutiu. Nemenej potom vo vzťahu k súťaživosti na výstavách a možnostiam doplniť a vylepšiť chov,“ upozornil.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poľská europoslankyňa Jadwiga Wišniewská.
  2. Hovorkyňa EÚ pre zahraničné záležitosti Nabila Massraliová.
  3. Eduard Chmelár v štúdiu eReportu.
  4. plot, migranti, migrácia, múr

„Ministerstvo poľnohospodárstva očakáva skoré vydanie vykonávacieho aktu, na základe ktorého by definovalo skupinu chovov s nevýznamným rizikom a Česká republika by tak bola v súlade s komunitárnym právom,“ povedal Bílý. Na českom vidieku sú malé chovy hydiny časté a ministerstvo si je toho vedomé. „Evidencia každého takého chovu, a hlavne udržiavanie tejto evidencie v aktualizovanom stave, by predstavovala vzhľadom na počet drobnochovateľov nemalú záťaž ako pre chovateľov, tak pre nás ako úrad,“ upozornil Bílý. „Dúfame, že sa nám na základe vykonávacieho predpisu podarí vyňať z povinnosti evidencie značný podiel z doteraz neevidovaných chovov a obmedziť rozsah evidencie do rozumných medzí,“ dodal.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bizarné nariadenie? Európska únia chce evidovať každého jedného chovateľa sliepok

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre