eReport.sk
Rusko a Bielorusko
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Foto: tasr/ap

Budú Bielorusi platiť ruským rubľom? Lukašenko o tom zatiaľ neuvažuje

Bielorusko a Rusko v blízkej budúcnosti neplánujú zaviesť spoločnú menu. V pondelok to oznámil bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Na stretnutí s predstavenstvom Ruskej štátnej banky Lukašenko vyhlásil, že zavedenie ruského rubľa ako platidla by v Bielorusku „nebol jednoduchý proces“ a dodal, že úrady v Minsku takýto krok zatiaľ neplánujú.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  2. Raman Pratasevič.
  3. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
  4. Spojené štáty dôrazne odsúdili dohodu medzi Minskom a Moskvou o presune ruských taktických jadrových zbraní do Bieloruska.
  5. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.

„Čo sa týka spoločnej meny a tak ďalej, nie je to jednoduché rozhodnutie a pravdepodobne ani nie rozhodnutie do blízkej budúcnosti,“ povedal Lukašenko počas rokovania s guvernérkou banky Elvirou Nabiullinovou.

Ekonomika sovietskeho typu

Agentúra AP pripomína, že Lukašenko sa už celé desaťročia spolieha na podporu Moskvy, vďaka ktorej dokáže bieloruská ekonomika sovietskeho typu fungovať. Rusko a Bielorusko sa v polovici 90. rokov minulého storočia tiež dohodli na vytvorení monetárnej, colnej a obrannej únie, hoci Minsk a Moskva pri uplatňovaní týchto dohôd mali častokrát rozdielne stanoviská.

Silná rusko-bieloruská spolupráca

Podpora Moskvy pomohla Lukašenkovmu režimu ustáť masové protesty z roku 2020, ktoré sa v Bielorusku odohrávali po prezidentských voľbách, v ktorých bol Lukašenko už šiestykrát zvolený do funkcie hlavy štátu. Krajiny Západu a opozícia však výsledok volieb považujú za zmanipulovaný.

Rusko použilo územie Bieloruska aj na spustenie svojej invázie na Ukrajinu vlani vo februári. Rusko-bieloruská vojenská spolupráca odvtedy zosilnela a na území Bieloruska sa tiež konajú spoločné vojenské cvičenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budú Bielorusi platiť ruským rubľom? Lukašenko o tom zatiaľ neuvažuje

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php