eReport.sk
Raman Pratasevič.
Raman Pratasevič. Foto: fb/ukraineandotherstories

Bieloruský novinár Raman Pratasevič je VOĽNÝ! Lukašenkov diktátorský režim ho omilostil

Bieloruský aktivista a novinár Raman Pratasevič je vraj voľný. Údajne ho omilostili. Avšak len začiatkom mája ho odsúdili na osem rokov väzenia. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na bieloruské štátne médiá.

„Práve som doslova podpísal všetky príslušné dokumenty, v ktorých sa uvádza, že som bol omilostený,“ povedal Pratasevič novinárom. „Je to, samozrejme, skvelá správa,“ citovala novinára a aktivistu bieloruská agentúra BelTA.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Igor Matovič hovorí, že do NRSR sa dostalo viac "dezolátov"
  2. Najprv kresťan dnes liberál!
  3. S Hegerom nechce nikto spolupracovať!
  4. Tomáš Taraba

Odsúdili ho najskôr na osem rokov

Prataseviča pritom len začiatkom mája v Bielorusku odsúdili na osemročné väzenie za podnecovanie terorizmu, organizovanie masových nepokojov, hanobenie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a ďalšie trestné činy.

Samotný Pratasevič sa k svojim údajným „trestným činom“ priznal vo viacerých vystúpeniach v bieloruskej štátnej televízii. Podľa kritikov sa však „priznal“ pod nátlakom.

Aktivista je jedným zo zakladateľov bieloruskej opozičnej mediálnej platformy Nexta a žil v exile.

Nepohodlný kanál Nexta

Prataseviča spolu s jeho priateľkou zadržali 23. mája 2021 na letisku v bieloruskej metropole Minsk. Lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu, v ktorom bol aj Pratasevič, tam totiž po odklonení muselo núdzovo pristáť pre údajnú bombovú hrozbu. Tá sa ukázala ako falošná. Zadržanie novinára a jeho priateľky spoločne s odklonom lietadla vyvolalo vo svete pobúrenie. USA, Kanada, EÚ aj Británia uvalili na Minsk pre tento incident sankcie.

Spravodajský kanál Nexta pomáhal s mobilizáciou demonštrantov počas masových protestov proti deklarovanému víťazstvu bieloruského lídra Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách v auguste 2020. Protesty vyústili k tvrdým zásahom a zatknutiu, uväzneniu či prinajmenšom exilu väčšiny popredných predstaviteľov opozície.

Samotnú Nextu medzičasom v Bielorusku označili za „teroristickú organizáciu“ a zakázali ju. Ďalších dvoch zakladateľov Nexty — Sciapana Pucilu a Jana Rudzika — nedávno v neprítomnosti odsúdili na 20, respektíve na 19 rokov väzenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bieloruský novinár Raman Pratasevič je VOĽNÝ! Lukašenkov diktátorský režim ho omilostil

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php