eReport.sk
Je Netanjahu diktátor?
Izraelský premiér Benjamin Netanyahu, foto: tasr/ap

Biden varoval Izrael, Netanjahu na summite: Spojenectvo s USA zostáva neotrasiteľné!

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu označil spojenectvo so Spojenými štátmi za „neotrasiteľné“. Tiež prisľúbil, že bude hľadať kompromis a dodržiavať základné práva po tom, ako ho účastníci protestov obvinili z ničenia demokracie s cieľom oslabiť súdnictvo.

Biden varoval Izrael

Netanjahu v prejave na prevažne virtuálnom druhom Summite za demokraciu, organizovanom USA, nazval šéfa Bieleho domu Joea Bidena dlhoročným „priateľom“.

„Izrael a Spojené štáty majú občas nezhody, ale chcem vás uistiť, že spojenectvo medzi najväčšou demokraciou sveta a silnou, hrdou a nezávislou demokraciou v srdci Blízkeho východu, Izraelom, je neotrasiteľné. Nič to nemôže zmeniť,“ povedal Netanjahu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Vo väzbe sa nelieči
  3. Platí to aj pre Ameriku?
  4. PS vraj dozrieva

V reakcii na zahraničnú kritiku prisľúbil, že Izrael „bol, je a vždy zostane hrdou a silnou demokratickou krajinou, majákom slobody a spoločnej prosperity v srdci Blízkeho východu“.

Biden v utorok varoval Izrael, že vláda nemôže pokračovať v presadzovaní spornej reformy súdnictva, ktorá viedla k protestom a kritike zo strany spojencov z krajín Západu. Vyzval Netanjahua, aby dosiahol ozajstný kompromis, pričom sa označil za „silného podporovateľa“ Izraela.

Netanjahu v pondelok oznámil, že vláda dočasne zastaví proces schvaľovania súdnej reformy. Premiér priznal, že štátom otriasajú rozpory, a uviedol, že sa chce „vyhnúť občianskej vojne“, preto bude hľadať kompromis s politickými oponentmi.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden varoval Izrael, Netanjahu na summite: Spojenectvo s USA zostáva neotrasiteľné!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti