Administratíva odchádzajúceho prezidenta USA Joea Bidena v utorok oznámila, že novú generáciu liečby obezity chce sprístupniť miliónom Američanov. Ako pripomenula agentúra AFP, ide o reformu, ktorej implementácia sa môže skomplikovať po návrate republikána Donalda Trumpa k moci v januári budúceho roku.
Rozšírenie Medicare a Medicaid na liečbu obezity
Federálny systém zdravotného poistenia Medicare a Medicaid aktuálne hradí lieky ako Ozempic a Wegovy najmä pacientom s cukrovkou alebo srdcovým ochorením. Bidenova administratíva plánuje túto podporu rozšíriť na 7,5 milióna ľudí, ktorí čelia obezite, a sú krytí týmito programami. Podľa zdravotníckych štatistík je obéznych viac ako 42 % dospelých Američanov. Ako upozornil nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu, „príliš veľa Američanov“ si tieto lieky nemôže dovoliť kvôli ich vysokej cene. Napriek tomu nie je isté, či sa reformu podarí zrealizovať pred januárom 2025, keď by sa moci mohol ujať Donald Trump a jeho administratíva.
Kennedy proti liekom: Výživa namiesto farmaceutík
Nový problém predstavuje aj postoj Roberta F. Kennedyho Jr., ktorého zvolený prezident vybral ako kandidáta na ministra zdravotníctva. Kennedy kritizuje používanie liekov proti obezite, pričom tvrdí, že lepšia výživa by bola efektívnejšia. „Ak by sme asi jednu pätinu z toho (financií na lieky) minuli na zdravé jedlo, epidémiu obezity a cukrovky by sme mohli vyriešiť zo dňa na deň,“ povedal v televízii Fox News. Dánskych výrobcov Ozempic a Wegovy dokonca obvinil, že rátajú s tým, že „Američania sú príliš závislí od liekov“. Hoci lieky prinášajú prelomové výsledky pri znižovaní hmotnosti, odborníci upozorňujú na ich vedľajšie účinky a riziko užívania mimo lekárskej kontroly. Kennedyho názory vyvolávajú kontroverzie, najmä pre jeho antivakcinačné postoje, no jeho návrhy na zlepšenie stravovania si získali podporu niektorých aktivistov i zákonodarcov.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Biden chce sprístupniť lieky na obezitu, Kennedy má iný plán: Revolúcia alebo chaos?