eReport.sk
Igor Bukovský Foto: tasr

Baránek, Bukovský či Mesík. Vraj sa im neoplatí veriť. Ocitli sa na zozname falošných autorít

Blog Očami farmácie upozorňuje ľudí na to, komu veriť počas pandémie. Podľa farmaceuta Mareka Kajana, sa totiž stáva, že ľudia dôverujú niekomu, kto sa tvári ako odborník v danej oblasti, no v skutočnosti nemá dostatočné vzdelanie. Ide teda o tzv. falošné autority. Bloger dokonca zverejnil aj niekoľko príkladov.

„Počas celej pandémie máme možnosť sledovať, ako sa ľudia odvolávajú na falošné autority. Ide o druh klamu, kedy sa osoba prezentuje alebo je prezentovaná ako autorita v určitej téme, ale nie je to tak. Tieto osoby vystupujú ako dôveryhodný odborníci s cieľom získať pozornosť či nejakú formu podpory,“ upozorňuje Kajan, ktorý rozdelil falošné autority do štyroch hlavných kategórií.

Zdroj: fb/ocamifarmacie

V prvej sa nachádzajú odborníci s irelevantným vzdelaním. „Dietológ vám môže radiť ohľadom stravovanie, no z epidemiológie je pravdepodobne laik,“ upozorňuje farmaceut a naráža tak zrejme na osobu lekára Igora Bukovského, ktorý je odborníkom na výživu, ale zároveň sa často vyjadruje k pandémii či samotnému ochoreniu COVID-19.

Druhou kategóriou sú osoby s pochybným vzdelaním. „Môže ísť o liečiteľa s neakreditovaným kurzom alebo titulom zo školy s pofidérnou povesťou,“ upozorňuje Kajan. V rámci zoznamu, ktorý k téme pripojil by mohol tento opis sedieť na youtubera Michala Sharka, ktorý propaguje alternatívnu medicínu.


Tretím typom tzv. falošnej autority sú osoby, ktoré majú vzdelanie v danom odbore, ale už dlhšie sa mu nevenujú. „Môže ísť o osobu, ktorá má síce skúsenosti s imunológiou, no už 20 rokov sa jej nevenuje a zrazu vystupuje ako odborník,“ zdôrazňuje farmaceut.

Štvrtou kategóriou sú potom ľudia bez akéhokoľvek relevantného vzdelania. Podľa Kajana ide väčšinou o celebrity.

Čítajte viac tu:

  1. Ján Baránek.
  2. Ján Baránek.

V súčasnej situácii preto odporúča ľuďom, aby si veci overovali. „Predtým, ako uveríte niečomu, čo počujete (alebo čítate), overte si dané osoby. Overte si, či má človek patričné vzdelanie, či je odborník na danú oblasť a či má zmysel ho/ju počúvať. Trvá to minútku, no je to zručnosť, ktorú by sme v dnešnej informačnej dobe mali mať vo svojej výbave,“ dodáva farmaceut, ktorý sa vo svojich príspevkoch i podcaste venuje téme COVID-19.

Jeho slová a najmä zoznam však poriadne vytočil niektorých, ktorí sa na ňom ocitli. Ako prvý sa ozval lekár Igor Bukovský. „Ja sa nedám, ja sa prosto musím brániť,“ rozčúlil sa a tvorcovi blogu poslal štipľavý odkaz. „Musím vám odkázať, že v tomto prípade ste narazili. Narazili ste dosť tvrdo, pretože právnická kancelária, ktorá zastupuje moje právne záujmy nebude mať problém ani s medzinárodnou žalobou vzhľadom na to, že žijete vo Švajčiarsku,“ vyhráža sa lekár. Naopak smerácky poslanec Ľuboš Blaha si celú záležitosť evidentne užíva. „Už si vytvorili aj zoznam, kde je Mesík, Lakota, Peková či Bukovský. Dokonca tam dali aj mňa. Som dojatý,” napísal politik.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Baránek, Bukovský či Mesík. Vraj sa im neoplatí veriť. Ocitli sa na zozname falošných autorít

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport