eReport.sk
Po kolapse Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank hrozil v USA pád ďalšej banky, tentoraz First Republic.
Po kolapse Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank hrozil v USA pád ďalšej banky, tentoraz First Republic. Foto: https://www.bbc.com/news/business

Banky padajú, akcie oslabujú. Česká koruna aj euro klesá. Pozor na paniku

Banky padajú, akcie oslabujú. Od záchrany problémovej švajčiarskej banky Credit Suisse ešte neuplynul ani týždeň a investori opúšťajú ďalší potenciálny bankový Titanic. Akcie najväčšej nemeckej bankovej spoločnosti Deutsche Bank stratili počas piatku dvanásť percent a stiahli so sebou aj ďalšie tituly a burzy. Vrátane tej pražskej.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Tehlička zlata.
  2. Americký prezident Joe Biden
  3. Európska centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu
  4. Po kolapse Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank hrozil v USA pád ďalšej banky, tentoraz First Republic.

Akcie Deutsche Bank oslabovali už tretí deň za sebou a celkom za marec už tratili pätinu svojej hodnoty. Za ich piatkovým prepadom stojí prudký rast nákladov na poistenie dlhopisov tejto banky proti riziku nesplatenia, uviedla agentúra Reuters.

„Pád akcií nemeckého bankového giganta dnes sťahuje dole aj ďalšie významné európske banky, a to na čele so Société Générale, matkou tuzemskej Komerční Banky, a tiež Commerzbank, ďalšou väčšou nemeckou bankou,“ uviedol ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podľa neho hrozí obnovenie bankovej paniky.

foto iDnes

Českým bankám krachy nehrozia. Nesmie ale zavládnuť panika, hovorí analytik

Výpredaje potopili aj pražskú burzu. „Obchodovanie sa komentuje veľmi jednoducho, napriek tomu to nie je ľahké. Všetky akcie skončili pod bodom mrazu. Všetky, bez výnimiek. Index PX spadol o hlbokých 2,62 percenta,“ zhrnul ekonóm Komerční banky Bohumil Trampota.

Erste s poklesom o 7,15 percenta podľa neho predviedla doslova voľný pád. „Komerčná banka ju pozorovala len z diaľky, napriek tomu pokles o 2,81 percenta nie je nič, s čím by sa mala chváliť, ale v porovnaní s európskymi bankami to je jeden z lepších výkonov,“ dodal Trampota.

Zober mincu pre Megahru

Akcie švajčiarskych bánk Credit Suisse a UBS oslabujú po správe agentúry Bloomberg, že americké úrady vyšetrujú, či tieto finančné ústavy nepomáhali ruským oligarchom vyhnúť sa sankciám.

Akcie rakúskej Raiffeisen Bank International klesajú v dôsledku správy agentúry Reuters, že Európska centrálna banka (ECB) tlačí firmu na to, aby sa zbavila svojich vysoko ziskových aktivít v Rusku.

Euro kvôli nervozite okolo bánk stráca

Na devízových trhoch prudko klesalo euro. K doláru popoludní strácalo asi jedno percento a predávalo sa zhruba za 1,0720 USD. Obchodníci majú obavy o bankový sektor, kde sa objavilo niekoľko negatívnych informácií. Situáciu nezlepšila ani relatívne priaznivá štatistika o vývoji podnikateľskej aktivity v eurozóne.

„Euro spadlo pod hranicu podpory 1,08 USD, ešte než boli dopoludnia zverejnené dáta o vývoji aktivity,“ uviedla riaditeľka stratégie devízových obchodov Jane Foleyová z finančnej spoločnosti Rabobank v Londýne.

Koruna v závere týždňa oslabila k euru aj doláru. V podvečer sa obchodovala za 23,69 za euro a za 22,01 za dolár. Proti štvrtkovému podvečeru tak stratila voči spoločnej európskej mene deväť halierov ak americkej mene 33 halierov.

Situácia je stabilná, hovoria vlády

Situácia európskych bánk bola témou aj na rokovanie lídrov Únie v Bruseli. Podľa holandského premiéra Marka Rutteho sú šéfovia štátov presvedčení, že situácia bánk je stabilná a dohľad dostatočný, treba však objasniť napríklad rozloženie rizík.

„Mám veľkú dôveru čo sa týka likvidity a odolnosti, ktorú si vybudoval náš bankový systém,“ povedal pred konaním šéf euroskupiny združujúcej krajiny platiacej spoločnou menou Paschal Donohoe. Ten lídrom spoločne so šéfkou Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovou prezentoval aktuálnu situáciu.

Šéfovia štátov sa po rokovaní zhodovali, že situácia na európskom bankovom trhu je stabilná. „Myslíme si, že súčasný dohľad je silný, ale napriek tomu je potrebné prijať niektoré finálne kroky… Napríklad kto v systéme ponesie aké riziká, ak vyvstanú problémy,“ povedal novinárom Rutte.

Zdroj: iDnes.cz


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Banky padajú, akcie oslabujú. Česká koruna aj euro klesá. Pozor na paniku

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti