eReport.sk
A. Babiš a R. Fico
A. Babiš a R. Fico. Zdroj: FB A. Babiša

Babišove ANO má podľa najnovšieho prieskumu rekordnú podporu, premiér Fiala sa to snaží zľahčovať

Hnutie ANO bývalého premiéra Babiša neustále rastie a pokiaľ by to podobným tempom pokračovalo ďalej, na zostavenie vlády nebude potrebovať žiadneho koaličného partnera a bude vládnuť sám.

České parlamentné voľby by na prelome februára a marca vyhralo Babišove hnutie ANO, dostalo by 38,5 percenta hlasov. Je to najvyšší zisk od roku 2014, kedy agentúra Kantar s prieskumom začala. Druhá ODS premiéra Fialu by mala 14,5 percenta, progresívni Piráti by dostali 9,5 percenta hlasov a hnutie SPD Tomia Okamuru by volilo deväť percent ľudí.

Babišov nekompromisný rast

Do Snemovne by sa dostalo ešte vládne hnutie STAN so siedmimi percentami a tesne aj vládna TOP 09 s piatimi percentami. Piata vláda strana KDU-ČSL by sa so ziskom 2 percentá do parlamentu nedostala. Vyplýva to z prieskumu Kantaru pre Českú televíziu (ČT). Ak by vládne strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL kandidovali v koalícii Spolu ako v posledných voľbách, volilo by ich len 20 percent ľudí. ANO by v takom prípade získalo až 39 percent hlasov.

V modeli s jednotlivými stranami si opozičné ANO polepšilo od januára o 3,5 percentuálneho bodu. Občianski demokrati si naopak o jeden percentuálny bod pohoršili. Zisk Pirátov sa nezmenil, hnutie SPD kleslo o pol percentuálneho bodu, hnutie STAN o pol percentuálneho bodu vzrástlo a TOP 09 stagnuje.

Ostatné zoskupenia by skončili podľa modelu pod päťpercentnou hranicou nutnou pre vstup do Poslaneckej snemovne, a to pomerne výrazne. KSČM a Sociálna demokracia by mali zhodne 2,5 percenta a vládni ľudovci by získali dve percentá hlasov. Všetky tri strany si od minulého prieskumu pohoršili. Najviac sociálni demokrati, ktorí stratili 1,5 percentuálneho bodu. Ďalšie strany a hnutia ako Prísaha či Slobodní sú už pod dvoma percentami.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Stretnutie k novele Trestného zákona
  2. Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD)

Ak by vládne strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL kandidovali rovnako ako v minulých voľbách spoločne, získala by koalícia Spolu 49 mandátov. ANO by malo 93 kresiel, Piráti 23, SPD 21 a STAN 14. Dohromady by tak strany a hnutia súčasnej vládnej koalície ovládali v 200-člennej Snemovni 86 mandátov. V súčasnosti má vládna päťkoalícia v dolnej komore väčšinu 108 hlasov.

V modeli bez koalícií by ANO získalo 95 poslaneckých kresiel, ODS 35, Piráti 24, SPD 22, STAN 15 a TOP 09 by mala deväť poslancov. Subjekty podieľajúce sa teraz na súčasnej koaličnej vláde by v takom prípade mali dohromady 83 mandátov.

Na prieskum zareagoval aj premiér Petr Fiala na sociálnej sieti X (Twitter), pričom sa pre súčasnú vládu veľmi nepriaznivé výsledky snažil zľahčovať.

Do prieskumu agentúry Kantar sa medzi 12. februárom a 1. marcom zapojilo 1015 respondentov.

Zdroj: České noviny

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Babišove ANO má podľa najnovšieho prieskumu rekordnú podporu, premiér Fiala sa to snaží zľahčovať

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne