eReport.sk
Andrej Babiš, foto: tasr

Babišova vláda schválila svoju demisiu: Rad je na prezidentovi Zemanovi

Menšinový vládny kabinet českého premiéra Andreja Babiša, tvorený hnutím ANO a ČSSD, schválil vo štvrtok svoju demisiu. Hospitalizovanému českému prezidentovi Milošovi Zemanovi ju odchádzajúci predseda vlády plánuje odovzdať písomne. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.

Kabinet tak rozhodol na mimoriadnej schôdzi deň po zavŕšení ustanovujúcej schôdze novej Poslaneckej snemovne zvolenej v októbrových parlamentných voľbách. „Akceptujeme, že vyhrala päťkoalícia, ktorá má 108 poslancov,“ povedal po rokovaní vlády Babiš, pričom však pripomenul, že jeho hnutie ANO získalo vo voľbách vôbec najviac mandátov.

Teraz je krok na Zemanovi

Prezident Miloš Zeman by mal v súlade s ústavou po prijatí demisie poveriť dosluhujúcu vládu výkonom funkcie až do vymenovania nového kabinetu. Babišova vláda plánuje ešte v piatok ráno rokovať o prijatí ďalších proticovidových opatrení.

Poslanci novozvolenej dolnej komory českého parlamentu si na ustanovujúcej schôdzi vybrali za svoju predsedníčku Markétu Pekarovú Adamovú. Kandidátka koalície SPOLU (ODS, KDÚ-ČSL a TOP 09) Pekarová Adamová (TOP 09) dostala v stredajšej tajnej voľbe 102 poslaneckých hlasov zo 122 odovzdaných. Koaličnú zmluvu už podpísali v pondelok zástupcovia všetkých strán vznikajúcej vládnej koalície – ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN aj Pirátov.

Bartoš musí rozhodnúť podpisom za celoštátne fórum strany

V prípade Pirátov však musí podpis predsedu Ivana Bartoša dodatočne potvrdiť rozhodnutie celoštátneho fóra strany. Predstavitelia rezortných tímov Pirátov momentálne pripravujú podklady na diskusiu, ktorá bude vnútrostraníckemu hlasovaniu predchádzať. Diskusia by mala potrvať do piatka rána a následné hlasovanie do pondelka večera.

Prezident poveril Fialu zostavením novej vlády

Český prezident Miloš Zeman poveril v utorok predsedu Občianskej demokratickej strany (ODS) a lídra koalície SPOLU Petra Fialu rokovaniami o zostavení novej vlády. Medzitým si už koalície SPOLU a PirStan porozdeľovali ministerské stoličky.

Viac zo zahraničnej politiky:

  1. Líder koalície SPOLU Petr Fiala
  2. Český prezident Miloš Zeman.
  3. Ukrajinskí vojaci
  4. Maďarský premiér Viktor Orbán
  5. Český premiér a líder kandidátky hnutia ANO Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate v českom rozhlase v Prahe v piatok 8. októbra 2021.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Babišova vláda schválila svoju demisiu: Rad je na prezidentovi Zemanovi

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti