eReport.sk
Líder koalície SPOLU Petr Fiala
Líder koalície SPOLU Petr Fiala. Foto: tasr/ap

Česko s novou vládou: Spolu a Piráti sa dohodli na koalícii. Takto si rozdelili ministerstvá

Predsedovia koalícií Spolu (ODS, KDÚ-ČSL a TOP 09) a PirSTAN v pondelok podpísali koaličnú dohodu. Osemnásťčlennej vláde má predsedať Petr Fiala (ODS). V Poslaneckej snemovni bude mať nový kabinet podporu 108 poslancov, informovala spravodajská televízia ČT24.

Nová vláda musí podľa jej budúceho šéfa vyriešiť zdravotnícku, ekonomickú a hodnotovú krízu „Okrem krátkodobých úloh nás čakajú aj systémové zmeny, ktoré posunú ČR vpred,” povedal Fiala novinárom. Dodal, že potrebné je lepšie hospodárenie štátu. Vláda tiež chce stavať byty, cesty a vysokorýchlostné železnice a zároveň dať perspektívu mladým. Koalícia sľubuje dôchodkovú reformu, ale aj rast výdavkov na kultúru a zriadenie dvoch nových národných parkov.

Rozdelili si ministerstvá

V zahraničnej politike sa koalícia hlási k EÚ a NATO, podpore demokracie a ľudských práv. Jednou z priorít vlády je rozširovanie EÚ, predovšetkým o štáty západného Balkánu. Na obranu sa zaväzuje do roku 2025 vynakladať dve percentá HDP. Koalícia Spolu má mať v novej vláda 11 kresiel – premiéra, ministra financií, obrany, práce, dopravy, zdravotníctva, spravodlivosti, poľnohospodárstva, životného prostredia, kultúry a tiež ministra pre vedu, výskum a inovácie.

Viac správ zo zahraničia:

  1. Český prezident Miloš Zeman.

PirSTAN má mať sedem ministrov – vnútra, zahraničných vecí, priemyslu, školstva, miestneho rozvoja, európskych záležitostí a tiež ministra pre legislatívu. Prezident Miloš Zeman už minulý týždeň avizoval, že nebude mať problém vymenovať Fialu za nového premiéra.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česko s novou vládou: Spolu a Piráti sa dohodli na koalícii. Takto si rozdelili ministerstvá

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti