eReport.sk
Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli.
Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli. Zdroj: reprofoto: fb/andrejstancik95

Stančík vo Švédsku: Súdržnosť a solidarita budú kľúčom k úspechu Únie

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Andrej Stančík sa 8. a 9. decembra 2022 v Štokholme zúčastnil na rokovaní štátnych a generálnych tajomníkov rezortov diplomacií členských štátov EÚ, ktoré zorganizovalo nadchádzajúce švédske predsedníctvo v Rade Európskej únie (EÚ). Hlavnými témami stretnutia boli prezentácia švédskych priorít a aktuálne svetové výzvy vrátane ruskej agresie proti Ukrajine či s ňou spojená energetická kríza.

„Súdržnosť a solidarita budú kľúčom k úspechu Únie v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Výzvy, ktorým čelíme, sú nám všetkým známe. Pre ich zdarné prekonanie musia všetky európske inštitúcie a členské štáty stáť pri sebe,“ zdôraznil A. Stančík.

Švédsko preberie predsedníctvo v Rade EÚ

Švédsko preberie 1. januára rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, ktorá je jednou z hlavných inštitúcií Únie zastupujúca hlas členských štátov. Úlohou predsedníctva je viesť rokovania na všetkých úrovniach Rady, od pracovnej až po ministerskú.

Neformálna výmena názorov

Predsedníctvo zároveň reprezentuje členské štáty pri rokovaniach o finálnej podobe európskej legislatívy s Európskym parlamentom a Európskou komisiou. Stretnutie je tradičné podujatie organizované krajinou, ktorá preberá predsedníctvo v Rade EÚ. Vytvára priestor pre neformálnu výmenu názorov a tlmočenie stanovísk k otázkam, ktoré budú dominovať politickému životu v EÚ v nasledujúcom polroku

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sulík sa ide porovnávať s Ficom
  2. Hamran je Matovičov blázon
  3. Koaličný trpaslík Za ľudí reaguje
  4. Nám sa Matovič vyhrážať nebude

Rokoval s partnermi

Na okraj stretnutia štátny tajomník A. Stančík rokoval so švédskymi partnermi – so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Janom Knutssonom a so štátnym tajomníkom ministerky pre európske záležitosti Christianom Danielssonom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stančík vo Švédsku: Súdržnosť a solidarita budú kľúčom k úspechu Únie

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie