eReport.sk
Peter Pellegrini (Hlas-SD) citoval názor občana
Expremiér a súčasný poslanec NRSR Peter Pellegrini (Hlas-SD). Foto: tasr

VIDEO Pellegrini vládnym politikom: Čo vy tu strašíte občanov? Vašou povinnosťou je ticho šúchať nohami!

Pellegrini vládnym politikom počas piatkovej diskusie o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde v NR SR jasne odkázal, aby nestrašili občanov. „Dámy a páni, čo vy strašíte výsledkom demokratických volieb?,“ položil im Peter Pellegrini spoza rečníckeho pultu aj takúto otázku. Líder opozičnej strany Hlas-SD a bývalý predseda vlády zároveň zopakoval, že pokiaľ sa podarí počas utorkového hlasovania (13.12.) vysloviť nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽANO), jediné, čo by malo nasledovať je dohoda na termíne predčasných parlamentných volieb.

VIDEO Pellegrini v NR SR: Dámy a páni, čo vy strašíte výsledkom demokratických volieb?

Zdroj: fb//pellegrini.peter

„Takto sa rieši ústavným spôsobom kríza v akomkoľvek parlamente, naprieč celým demokratickým svetom. Ak niekde vláda stratí väčšinu, ak niekde vláda nie je schopná postarať sa o svoju krajinu, nie je schopná postarať sa v ťažkých časoch o svojich obyvateľov a naopak svojimi rozhodnutiami, chaosom a nekompetenciou škodí tejto krajine, tak v akejkoľvek krajine sa pristupuje k ústavným postupom. To znamená, buď vyjadrením nesúhlasu, alebo nedôvery vláde. Alebo skončením takéhoto marazmu skrátením volebného obdobia a následným vypísaním predčasných volieb. To je demokratické,“ zdôraznil Pellegrini.

„Existuje buď áno, alebo nie“

Podľa Pellegriniho je teraz úplne jedno, kto je podpísaný pod návrhom na vyslovenie a nezálewží ani na tom, čo presne tento návrh obsahuje.  „A je úplne jedno, čo zaznie tieto tri dni v tejto rozprave a či sa niekto urazí, neurazí, či niekto niekoho nejakým spôsobom douráža, dovykrikuje, donadáva mu. O 11.00 h v utorok budeme hlasovať, či sme za zachovanie vlády Eduarda Hegera a Igora Matoviča, alebo sme za pád tejto neschopnej amatérskej a babráckej vlády. Neexistuje žiadna tretia cesta medzi tým. Neexistuje niečo mimo, že možno aj, možno nie. Existuje buď áno, alebo nie,“ podčiarkol expremiér.

„Vláda škodí Slovenskej republike“

„My osobne v HLAS-e máme na túto otázku jasnú odpoveď. Vláda Eduarda Hegera a Igora Matoviča a Borisa Kollára v tomto prípade, škodí Slovenskej republike, a preto 11 poslancov strany HLAS – sociálna demokracia bude hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera. A dúfam, že tým pádom po úspešnom hlasovaní padne celá jeho vláda,“ vyhlásil.

My, poslanci Národnej rady, musíme vyhovieť žiadosti slovenského ľudu a jednoducho hlasovať tak, ako si to väčšina občanov tejto krajiny želá. Či sa to vláde, alebo vládnym poslancom páči, alebo nie.

Peter Pellegrini.

Podľa Pellegriniho mnohí vládni predstavitelia aj poslanci vládnej koalície sa na aktuálnej mimoriadnej schôdzi hrajú na najväčších demokratov na Slovensku. „Nech sa páči, demokratické je to urobiť tu v parlamente. Hlasovaním a rozhodnutím. Nikto proti takémuto postupu nemôže namietať. A nikto nemôže povedať, že takýto postup je nedemokratický. Naopak, odopieranie takéhoto postupu, odopieranie práva občanom Slovenskej republiky, rozhodnúť, či v demokratických voľbách, hoc aj predčasných, koho si želajú na čele vlády, to je nedemokratické,“ prízvukoval Pellegrini.

Občania v tom majú podľa Pellegriniho jasno

Ak sa postavíme chrbtom ľuďom, ktorí jediní nám moc dali a musia mať právo nám aj moc odobrať. Pokiaľ neplníme svoju úlohu tak, ako sme sa zaviazali slovným sľubom pri schvaľovaní svojho sľubu. Alebo, čo sme tu urobili prísahu na ústavu, kde sme povedali, že budeme konať v záujme Slovenskej republiky a v záujme občanov tejto krajiny. A dnes je väčšina občanov Slovenskej republiky na strane odpovede – sme za pád vlády Eduarda Hegera a Igora Matoviča. A preto my, poslanci Národnej rady, musíme vyhovieť žiadosti slovenského ľudu a jednoducho hlasovať tak, ako si to väčšina občanov tejto krajiny želá. Či sa to vláde, alebo vládnym poslancom páči, alebo nie,“ konštatoval opozičný poslanec.

O tom, kto bude viesť túto krajinu, nerozhoduje ani Matovič, ani Heger, ani Kollár, ani Pellegrini, ani Fico, ale občania SR v demokratických voľbách.

Pripomenul expremiér.

Pellegrini kritizoval spôsob, akým sa vládni poslanci aj ministri postavili k návrhu na vyslovenie nedôvery. „Rád by som bol počul z úst ministrov, z úst vládnych poslancov pri obhajobe, alebo bránení sa tomuto návrhu, keby rozprávali naozaj o sebe, o svojich troch rokoch. Keby tu rozprávali o svojich úspechoch, keby argumentovali nejakým spôsobom vecne. Nie, tri štvrtiny, ak nie väčšina, alebo všetci sa vracali len do minulosti,“ pripomenul.

Zmeny sa môžu udiať iba demokratickým spôsobom

Ná záver Pellegrini členov vlády a poslancov menšinovej koalície napomenul, aby občanov nestrašili. „Dámy a páni, čo vy strašíte výsledkom demokratických volieb? Ak sa na Slovensku niečo môže stať, ak sa na Slovensku môžu zmeniť mocenské pomery, tak to bude len demokratickým spôsobom. A bude to len v demokratických parlamentných voľbách. Žiadnym iným spôsobom to nemôže ísť. A ak ste takí veľkí demokrati ako tu o sebe tvrdíte, vašou povinnosťou je ticho šúchať nohami. Tak ako nám to zvyknete vykrikovať. A rešpektovať výsledok predčasných volieb, alebo aj riadnych parlamentných volieb. Nech by sa vám ten výsledok páčil, alebo nepáčil,“ uviedol Pellegrini.

Zároveň všetkým v pléne pripomenul, „že o tom, kto bude viesť túto krajinu, nerozhoduje ani Matovič, ani Heger, ani Kollár, ani Pellegrini, ani Fico, ale občania SR v demokratických voľbách.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Pellegrini vládnym politikom: Čo vy tu strašíte občanov? Vašou povinnosťou je ticho šúchať nohami!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti