eReport.sk
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: tasr/ap

Provokácia Číny? Biden: Spojené štáty sú odhodlané vojensky brániť Taiwan

Americký prezident Joe Biden zopakoval v pondelok záväzok Spojených štátov vojensky brániť Taiwan v prípade čínskej invázie. Šéf Bieleho domu sa takto vyjadril počas návštevy Japonska, informuje agentúra AFP.

„K tomuto sme sa zaviazali,“ odpovedal Biden na otázku, či by USA vojensky zasiahli, ak by sa komunistická Čína rozhodla násilím zmocniť sa Taiwanu, ktorý Peking považuje za súčasť čínskeho územia.

Americký prezident zdôraznil, že Spojené štáty oficiálne uznávajú tzv. politiku jednej Číny, ktorú dlhodobo presadzuje Peking, ale sú rozhodne proti akýmkoľvek snahám o násilné ovládnutie Taiwanu Čínou.

„Destabilizovalo by to celý región a išlo by o udalosť podobnú tej, akej sme svedkami na Ukrajine,“

Povedal Biden po rokovaní s japonským premiérom Fumiom Kišidom. Zároveň urobil priamu spojitosť medzi ruskou vojenskou agresiou voči Ukrajine a čínskou hrozbou voči Taiwanu.

Prezident USA považuje za dôležité, aby šéf Kremľa „Putin zaplatil cenu za svoje barbarstvo na Ukrajine“ a aby boli dôsledky preňho dlhodobé. Podľa jeho slov totiž nejde len o samotnú Ukrajinu, ale aj o Čínu, ktorá pozorne sleduje reakciu Západu na agresívne kroky Ruska.

„Aký signál tým vysielame Číne, čo sa týka dôsledkov, aké by mal… pokus zmocniť sa Taiwanu silou,“ spýtal sa Biden

Šéf Bieleho domu vyjadril presvedčenie, že k čínskej invázii na Taiwan napokon nedôjde, čo však podľa neho bude závisieť aj od pevného a jasného postoja Západu k tejto otázke.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden.
  2. Prezident USA, Joe Biden, príhovor


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Provokácia Číny? Biden: Spojené štáty sú odhodlané vojensky brániť Taiwan

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti