eReport.sk
Ustarostený zdravotník na ilustračnej snímke. Foto: shutterstock.com

Asociácia bije na poplach: V máji hrozí kolaps zdravotníctva! Posielame list. Heger reaguje

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR upozorňuje na hroziaci kolaps zdravotníctva, ku ktorému by mohlo prísť od začiatku mája. Premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) požiadali v otvorenom liste o stretnutie s cieľom hľadať riešenie urgentnej situácie. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v reakcii uviedlo, že robí všetko pre to, aby sa podmienky na prácu lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov zlepšovali.

Ani avizovaných 365 miliónov eur pre zdravotníctvo nie je dostatočných.

Zdôraznila Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.

„Už pri vzniku rozpočtu na rok 2022 sme upozorňovali, že nie je dostatočný a nepokrýva ani dofinancovanie nárastu minimálnych mzdových nárokov vyplývajúcich z platnej legislatívy, zvýšené náklady spojené s rastom cien energií či inflácie,“ uviedla AZZZ SR s tým, že ani avizovaných 365 miliónov eur pre zdravotníctvo nie je dostatočných. List podpísali zástupcovia malých a stredných nemocníc, polikliník, ambulancií, dopravnej zdravotnej služby a chemického a farmaceutického priemyslu.

Nízke platby od poisťovní neumožňujú ambulanciám, ktoré sú neštátnymi zariadeniami, získať alebo udržať sestry.

Konštatuje sa v liste vláde premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).

vládeAZZZ SR upozorňuje, že prípadné vypovedanie zmlúv zdravotným poisťovniam zo strany zdravotníckych organizácií by mohlo spôsobiť napríklad odloženie plánovaných hospitalizácií a urýchliť odchod zdravotníkov do zahraničia. „Vážne dosahy nedofinancovania pre ambulantný sektor avizuje aj Asociácia súkromných lekárov. Nízke platby od poisťovní neumožňujú ambulanciám, ktoré sú neštátnymi zariadeniami, získať alebo udržať sestry,“ konštatuje v liste. Hovorí tiež o slabej motivácii prevádzkovať ambulancie pre lekárov v dôchodkovom veku.

Zdravotníctvo potrebuje aspoň o 200 miliónov eur viac

Ani zmluvy Zväzu ambulantných poskytovateľov s dvomi zdravotnými poisťovňami podľa AZZZ SR nereflektujú na neúmerne sa zvyšujúce ceny vstupných nákladov. Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení zase žiada zaradiť zdravotnícke zariadenia medzi subjekty s regulovanou cenou elektriny. Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR konštatuje, že zdravotníctvo potrebuje aspoň o 200 miliónov eur viac na lieky a nové terapie.

Hovorkyňa rezortu: Pracujeme na reforme nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva SR deklaruje, že aj napriek prioritnému riešeniu pandémie ochorenia COVID-19 sa v zdravotníctve za posledné dva roky podarilo urobiť mnoho. „Pracujeme na reforme nemocníc, reforme ambulantnej siete a urgentnej zdravotnej starostlivosti. Vďaka prijatým reformám môžeme čerpať európske peniaze z plánu obnovy a odolnosti,“ upozornila hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Našou spoločnou úlohou v najbližších mesiacoch bude zodpovedne projekty posúdiť a vybrať tie, ktoré adresne zlepšia poskytovanie zdravotnej starostlivosti naprieč celým Slovenskom.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Rezort avizuje historické investície, o ktoré sa budú môcť uchádzať štátne nemocnice 20 projektmi. „Po vyhlásení výzvy sa bezpochyby pridajú ďalšie nemocnice aj mimo zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu. Našou spoločnou úlohou v najbližších mesiacoch bude zodpovedne projekty posúdiť a vybrať tie, ktoré adresne zlepšia poskytovanie zdravotnej starostlivosti naprieč celým Slovenskom,“ načrtla hovorkyňa.

Eliášová pripomína aj 365 miliónov eur

Ako ďalej vymenúva, rezort pripravil legislatívu, ktorá umožní vstup moderných inovatívnych liekov na náš trh. Spolupracoval aj na zlepšovaní dlhodobej a paliatívnej starostlivosti. Do konca júna chce rezort nastaviť riešenie a potrebné kroky na zvýšenie platov zdravotníkov.

Eliášová pripomína tiež 365 miliónov eur, ktoré smerujú do systému verejného zdravotného poistenia. „Vyššia platba za štátnych poistencov prinesie 100 miliónov eur, zvýšilo sa tiež základné imanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne o 120 miliónov eur,“ zhrnula. Ďalších 145 miliónov eur má priniesť vyšší výber poistného. Avizuje ďalšie opatrenia smerujúce k tomu, aby peniaze, ktoré majú slúžiť pacientom, k nim aj reálne prišli.

Som si veľmi dobre vedomý stavu zdravotníctva, ale vieme, že bol dlhé roky zanedbávaný a že to nie je niečo, čo viete vyriešiť z večera do rána.

Premiér Eduard Heger (OĽANO).

Premiér v reakcii uviedol, že na zlepšení zdravotníctva intenzívne pracuje. „Som si veľmi dobre vedomý stavu zdravotníctva, ale vieme, že bol dlhé roky zanedbávaný a že to nie je niečo, čo viete vyriešiť z večera do rána,“ skonštatoval. Ako pripomenul, zdravotníctvo je aj jednou z top priorít v pláne obnovy.  

Mohlo by vás zaujímať:

  1. testovanie

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Asociácia bije na poplach: V máji hrozí kolaps zdravotníctva! Posielame list. Heger reaguje

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre