eReport.sk
Foto: shutterstock

Rodičia pozor na to, aké lieky dávate svojim deťom! Niektoré im môžu ublížiť

Nie všetky lieky určené pre dospelých sa môžu podávať deťom, a to ani vtedy, keď sa zmenší ich dávka. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Detskí pacienti by podľa neho napríklad nemali užívať lieky, ktoré ovplyvňujú vývin kostry, mozgu, obličiek či iných dôležitých orgánov. „Dieťa nemusí mať dostatočne vyvinuté orgány, ktoré zodpovedajú za spracovanie lieku v tele či za jeho vylúčenie,“ priblížil.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  2. Ilustračné foto
  3. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).

Poraďte sa s lekármi

ŠÚKL upozornil, že pri podávaní lieku deťom sa treba riadiť pokynmi lekára, v prípade voľnopredajného lieku lekárnika. Informácie o tom, či je liek vhodný aj pre deti, sa nachádzajú aj v príbalovom letáku. „Nájdete v ňom, od akého veku, prípadne hmotnosti, sa liek môže podať. Spravidla je potrebné v závislosti od veku či hmotnosti aj vypočítať dávku lieku,“ ozrejmil.

Z voľnopredajných liekov detským a dospievajúcim pacientom podľa ústavu nemajú podávať niektoré druhy analgetík či antipyretík, napríklad tie s obsahom kyseliny acetylsalicylovej alebo diklofenaku.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rodičia pozor na to, aké lieky dávate svojim deťom! Niektoré im môžu ublížiť

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti